Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2017

Výdaj jódových tabletiek v Trnave je zatiaľ plynulýZhruba po 800 balení jódových tabletiek denne si prídu Trnavčania na výdajné miesto na Hlavnej ulici. Distribúcia jodidu draselného sa koná po piatich rokoch v mestách ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Trnava 20. októbra (TASR) – Zhruba po 800 balení jódových tabletiek denne si prídu Trnavčania na výdajné miesto na Hlavnej ulici. Distribúcia jodidu draselného sa koná po piatich rokoch v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Bohunice a Mochovce v rámci prevencie v prípade havárie. V Trnave začali rozdávať balenia v pondelok 16. októbra, potrvá to do piatka 27. októbra. Po tomto termíne budú k dispozícii na Mestskom úrade na Trhovej ulici.


K prebratiu balení jodidu draselného je potrebný občiansky preukaz. Ako uviedol Ivan Sokolovský z distribučného centra, zástupcovia rodín berú balenia väčšinou pre všetkých členov. Asi jedna tretina návštevníkov centra prinesie aj staré balenia z roku 2012. Odovzdať ich je však možné aj v lekárňach.

Najmä starší ľudia majú podľa Sokolovského problém s tým, že nedostanú rovnaký počet balení, ako mali, nakoľko doteraz boli balenia po štyri tablety a teraz je po šesť tabliet. Pre dospelého človeka sú určené štyri. Nie je tiež výnimkou, že sa ľudia pýtajú, kedy treba tabletky užiť. „Hovorím, že keď obecný rozhlas oznámi haváriu,“ dodal vydávajúci.

Tabletky jodidu draselného majú slúžiť občanom pri možnej radiačnej havárii ako prevencia proti možnému ukladaniu sa rádioaktívneho jódu v štítnej žľaze. Vymieňajú sa v pravidelných intervaloch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
REIMER: V európskej legislatíve chýba spoločná definícia extrémizmu
<< predchádzajúci článok
Voľnočasový priestor Jama v bratislavskom Novom Meste skolaudovali

Výdaj jódových tabletiek v Trnave je zatiaľ plynulý - diskusné fórum čitateľov