Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. októbra 2006

Výskyt hepatitídy C v strednej a východnej Európe alarmujúciVýskyt hepatitídy C v strednej a východnej Európe je alarmujúci. Prevencia zlyháva alebo nie je žiadna, anonymného testovania je nedostupné a pre určité skupiny obyvateľstva je liečba ...Zdieľať

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Výskyt hepatitídy C v strednej a východnej Európe je alarmujúci. Prevencia zlyháva alebo nie je žiadna, anonymného testovania je nedostupné a pre určité skupiny obyvateľstva je liečba neprípustná. Uvádza sa to v informácii Petra Lazového z občianskeho združenia Odyseus k Svetovému dňu hepatitíd, ktorý na 1.októbra vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia. Občianske združenie Odyseus poskytuje ako jediné bezplatné a anonymné testovanie na hepatitídu C na Slovensku pre skupinu injekčných užívateľov drog a pre ľudí pracujúcich v sex-biznise a ich partnerov alebo partnerky.

Na Slovensku situácia podľa Lazového na pohľad stagnuje. Keďže však neexistuje dostupné, bezplatné, anonymné testovanie na hepatitídu C, a hepatitída C sa často prejavuje len nešpecifickými príznakmi, (napr. ako pri chrípke), presné číslo nakazených nie je známe. Pre injekčných užívateľov, ak sú pozitívni na hepatitídu C, nie je zatiaľ dostupná liečba, zdôraznil Lazový. Pred liečbou musia abstinovať od drog minimálne pol roka, čo je pre mnohých ľudí nereálne. Odkladaním liečby sa však výrazne znižuje jej úspešnosť.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jean Paul Gaultier oslavuje 30. výročie v módnom priemysle
<< predchádzajúci článok
Nová hra divadla GUnaGU Telenovela je o novozbohatlíkoch