Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. septembra 2007

Vyučovanie cudzích jazykov treba urýchlene zlepšiťVyučovanie cudzích jazykov je treba urýchlene riešiť, tvrdí minister školstva Ján Mikolaj. Vláde dnes predloží koncepciu, ktorá by mala vedomosti školákov zlepšiť. Naliehavosť potreby ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Vyučovanie cudzích jazykov je treba urýchlene riešiť, tvrdí minister školstva Ján Mikolaj. Vláde dnes predloží koncepciu, ktorá by mala vedomosti školákov zlepšiť. Naliehavosť potreby lepšej výučby potvrdil dlhodobý výskum Štátneho pedagogického ústavu. Mikolaj navrhuje okamžité riešenia, zároveň ale predpokladá obsahovú reformu systému výchovy a vzdelávania v SR. Problémom pri výučbe cudzích jazykov sú nekvalitní učitelia a nízke mzdy, ktoré nepriťahujú tých, čo by jazyk mohli učiť kvalitne. Zlá je aj veľká rôznorodosť variantov učebného plánu.

Absencia jednotného modelu spôsobuje neefektívnu výučbu cudzích jazykov. Ministerstvo školstva (MŠ) SR preto navrhuje pripraviť jednotné učebnice. Konštatuje, že najviac nekvalifikovaných učiteľov je na prvom stupni základných škôl, a to najmä učiteľov angličtiny. Ministerstvo chce tiež povinné vyučovanie dvoch cudzích jazykov na všetkých typoch stredných škôl. Viacjazyčnosť by sa mala podporovať odmalička, "až kým každý občan nadobudne praktické zručnosti v aspoň dvoch jazykoch okrem materinského jazyka."

Vláda posúdi zámery štátnej vednej a technickej politiky do roku 2015. V správe konštatuje, že na rozvoj vedy a techniky a rýchlejšie zavádzanie výsledkov výskumu a vývoja do praxe budú nutné viaceré opatrenia v celom systéme slovenskej vedy a techniky. Tie by mali zohľadniť špecifiká domáceho vývoja aj ciele Lisabonskej stratégie EÚ. Plnenie stratégie bude priebežne vyhodnocované a aktualizované v snahe zvýšiť konkurencieschopnosť SR.

Slovensko by sa malo pripojiť k dohovoru o ochrane pred nedobrovoľným zmiznutím. O najnovšom zmluvnom dokumente OSN na ochranu ľudských práv a základných slobôd bude dnes rokovať vláda. Dohovor má posilniť spoluprácu štátov pri predchádzaní a trestaní tohto zločinu proti ľudskosti. Zmluvné strany zaväzuje k spolupráci pri vyšetrovaní a trestnom konaní. Dohovor tiež zriaďuje Výbor pre nedobrovoľné zmiznutia.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žena, ktorej pravú nohu pozná celý svet - Linda Gray
<< predchádzajúci článok
Herečke Michelle Yeoh udelia Rád čestnej légie