Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. júla 2006

Vzdelávanie je jednou z priorít vlády,chce doň viac investovaťJednou z mnohých priorít vlády Roberta Fica bude aj budovanie vedomostnej spoločnosti, s čím súvisí aj podpora vzdelávania na školách. Chce postupne zvyšovať dotácie pre regionálne školstvo, ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Jednou z mnohých priorít vlády Roberta Fica bude aj budovanie vedomostnej spoločnosti, s čím súvisí aj podpora vzdelávania na školách. Chce postupne zvyšovať dotácie pre regionálne školstvo, vysoké školy, ale aj vedu. Zaväzuje sa tiež zvyšovať objem peňazí, ktoré pôjdu na podporu práce s deťmi a mládežou. Aj to sa uvádza v materiáli, ktorý by mal byť pracovným návrhom Programového vyhlásenia vlády SR pre rezort školstva a ktorý má agentúra SITA k dispozícii. Ficov kabinet sa bude snažiť odstrániť dlhodobé zaostávanie financovania školstva. "Cieľom vlády je dosiahnuť, aby sa vo volebnom období postupne zvyšovali výdavky na školstvo z verejných zdrojov na úroveň 5 % z HDP," uvádza sa v materiáli. Podľa neho by sa škola mala stať priestorom samostatnosti, tvorivosti, moderných metód výchovy a vzdelávania. Vláda chce zlepšovať postavenie pedagógov. Má v pláne zvýšiť kvalitu ich pracovného prostredia, ale aj finančné ohodnotenie. Priemerný plat v školstve by sa mal dostať na úroveň priemerného platu v národnom hospodárstve. Kabinet chce pripraviť moderný zákon o výchove a vzdelávaní, zákon o postavení pedagogických pracovníkov a ostatných zamestnancov. Osobitnú pozornosť chce venovať odbornému vzdelávaniu.

Podľa uvedeného sa Ficov kabinet na jednej strane zaväzuje skvalitňovať podmienky národnostného školstva, najmä vo výučbe v materinskom jazyku všetkých národnostných menšín v rámci Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov. "Výučba v jazyku národnostnej menšiny však nemôže ísť na úkor kvality výučby štátneho slovenského jazyka," dodáva sa v návrhu vzápätí. V rámci regionálneho školstva si dáva vláda predsavzatie vytvoriť legislatívny rámec na obsahovú prestavbu výchovy a vzdelávania. Materské školy chce zaradiť do školského zákona ako prvý stupeň školského systému.

Pre vysoké školstvo chce vláda postupne zvyšovať dotáciu na 1,2 % z HDP, a to mimo finančných zdrojov zameraných do sociálnej oblasti študentov. Aj preto sa bude snažiť vypracovať novú metodiku financovania vysokých škôl, bude sa snažiť o urýchlenie ich rozdelenia na univerzitné a neuniverzitné typy. "Vláda nezavedie spoplatnenie dennej formy vysokoškolského vzdelávania," uvádza sa tiež v materiáli. K externému štúdiu sa v tejto súvislosti nevyjadruje. Chce však motivovať podnikateľskú sféru na investovanie do vzdelávania, vedy a výskumu. Ako už minister školstva Ján Mikolaj avizoval, v prípade vedy sa bude vláda snažiť o zvyšovanie podpory vedy a výskumu do výšky 0,8 % z HDP do roku 2010. Na úrovni verejných zdrojov vláda predpokladá, že objem vynaložených peňazí by mal dosiahnuť úroveň 1,8 % z HDP. V tejto súvislosti tiež hovorí o prehodnotení grantového systému financovania vedy a výskumu, aby sa zjednotili a urýchlili finančné toky.

V časti venovanej mládeži a športu sa vláda zaväzuje zvyšovať objem dotácií na podporu práce s deťmi a mládežou s medziročným nárastom o 15 percent. Chce nahradiť systém vzdelávacích poukazov na mimoškolské aktivity tým, že ušetrené peniaze použije na podporu činnosti miestnych samospráv. Podporovať bude naďalej projekt Otvorená škola, ktorý prehlbuje spoluprácu medzi školou a rodinou. Vláda sa zaväzuje vypracovať nový zákon o podpore športu, pričom financovanie športu zo štátneho rozpočtu chce zabezpečiť na úrovni 0,75 % z HDP. "Vláda preto prehodnotí zákon o hazardných hrách, zákon o dani z príjmov, zákon o účtovníctve dotýkajúci sa mimovládnych organizácií a občianskych združení," konštatuje sa v materiáli.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EÚ je ochotná vyslať mierové sily, ale až po rezolúcii OSN
<< predchádzajúci článok
Pokles dane za benzín by kompenzovalo zvýšenie dane Slovnaftu

Vzdelávanie je jednou z priorít vlády,chce doň viac investovať - diskusné fórum čitateľov