Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. októbra 2006

Vznik Československa na Slovensku neoslavujemeNapriek viacerým iniciatívam a politickým vyhláseniam z minulých rokov si na rozdiel od Českej republiky Slovensko nepripomína vznik Československej republiky (ČSR) štátnym sviatkom ani pamätným ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Napriek viacerým iniciatívam a politickým vyhláseniam z minulých rokov si na rozdiel od Českej republiky Slovensko nepripomína vznik Československej republiky (ČSR) štátnym sviatkom ani pamätným dňom. Pri príležitosti 85. výročia vzniku ČSR v roku 2003 sa o ustanovenie tohto dňa za štátny sviatok usilovala Demokratická strana (DS), avšak neúspešne.

Ivan Laluha, bývalý osobný priateľ a politický súpútnik jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej i československej politiky 20. storočia Alexandra Dubčeka, ktorý bol presvedčeným zástancom spoločnej štátnosti Slovákov a Čechov, pre SITA povedal, že by sa 28. októbru malo uznať aspoň právo na pamätný deň. "Osobne som bol aktívny pri vytváraní suverénnej demokratickej Slovenskej republiky, ale 28. október 1918 bol veľkým medzníkom v našich dejinách, lebo znamenal pre Slovákov zbavenie sa asimilačného tlaku, ktorý tu bol za Rakúska-Uhorska. My, ako mladší brat sme popri českom partnerovi povyrástli, zmocneli, chceli dospieť na vlastných nohách a subjektívne sa presadiť, chápem to ako civilizačný proces", povedal Laluha.

28. októbra 1918 manifestácia v Prahe deklaratívne vyhlásila samostatné Československo potom, keď deň predtým rakúsko-uhorská vláda odoslala vláde USA nótu, oznamujúcu prijatie mierových podmienok. Nóta bola 28. októbra vyvesená v redakcii Národnej politiky a Pražania ju pochopili ako koniec 1. svetovej vojny i existencie Rakúsko-Uhorska. V uliciach došlo k spontánnym manifestáciám a predstavitelia Národného výboru A. Švehla, A. Rašín, F. Soukup a J. Stříbrný vyhlásili nezávislý československý štát a na prevzatie moci. Národný výbor, ktorý sa vyhlásil za zákonodarný zbor, schválil zákon o vytvorení československého štátu.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hviezdy na ľade: Do ľadovej sprchy sa dostala aj Haydu, vypadol však Lehotský
<< predchádzajúci článok
Na trh uviedli encyklopédiu o vesmíre

Vznik Československa na Slovensku neoslavujeme - diskusné fórum čitateľov

Nečudujme sa, že na Slovensku sa neoslavuje.28.10. 17:38:56
nezavádzajte!28.10. 14:37:35
Budeme oplakávať spoločné Československo?28.10. 14:25:39