Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. decembra 2023

Vznikne ministerstvo cestovného ruchu a športu, opozícia ho kritizovala ako zbytočnéMinisterstvo cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ) by malo vzniknúť 1. januára 2024. ...Zdieľať
653799eb36337068275594 676x451 20.12.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ) by malo vzniknúť 1. januára 2024. Národná rada SR odsúhlasila jeho vytvorenie v stredu v zrýchlenom rokovaní ako súčasť rozsiahlych zmien zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.


Vláda chce posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu, čo by malo významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť v zahraničí priestor pre plynulý rast príjmov tohto sektora. Termín účinnosti zmien v kompetenčnom zákone môže okrem časovej tiesne ohroziť aj možné veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Rozvoj kúpeľného cestovného ruchu


Nové ministerstvo prevezme kompetencie v oblasti cestovného ruchu z Ministerstva dopravy SR a v oblasti športu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

K jeho úlohám bude patriť aj podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky. Podpora cestovného ruchu je podľa návrhu úzko previazaná s rozvojom regiónov Slovenska, malo by to prispieť k vyrovnávaniu rozdielov medzi nimi. Ministerstvo tiež bude podporovať kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov štátu a miest.

Opozícia nové ministerstvo tvrdo kritizovala ako zbytočné, nepodložené a trafiku pre predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka.

Nepáčili sa jej ani chýbajúce informácie o nákladoch na zriadenie ministerstva a počte jeho úradníkov. Podľa vyjadrení šéfa národniarov na rozbeh ministerstva by malo ísť asi 100 mil. eur a malo by mať približne do 250 zamestnancov, ktorí majú prejsť z ministerstiev dopravy a školstva.

Zmeny v pôsobnosti ministerstiev a úradov


SNS presadila vznik ministerstva v koaličnej zmluve aj v programe vlády. Danko už skôr predstavil ako kandidáta na ministra cestovného ruchu a športu Dušana Keketiho, bývalého generálneho riaditeľa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Vláda ho už vymenovala za vládneho splnomocnenca pre cestovný ruch a šport od 29. novembra.

V súlade s programovým vyhlásením vlády nastanú v kompetenčnom zákone aj viaceré iné zmeny v pôsobnosti rôznych ministerstiev a úradov. Napríklad, pôsobnosť v oblasti štátom podporovaného nájomného bývania prejde z úradu vlády na ministerstvo dopravy, keďže má v kompetencii aj oblasť bytovej politiky.

Ministerstvo dopravy sa bude zároveň starať o právnu úpravu vecí patriacich do pôsobnosti Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Zastrešuje totiž aj oblasť stavebníctva pre verejné práce, stavebnú výrobu a stavebné výrobky, ako aj energetickú hospodárnosť budov, čo je súčasť všeobecných technických požiadaviek na stavby.

Pôsobnosť v oblasti vnútroštátnej implementácie agendy 2030 prejde z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) na Úrad vlády SR.

Túto kompetenciu bude zabezpečovať podpredseda vlády, ktorý neriadi ministerstvo. Činnosti spojené s prípravou, prerokovaním a schvaľovaním ústavných zákonov, zákonov a iných právnych predpisov pre Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) prejdú z úradu vlády na ministerstvo investícií.


Zdroj: SITA.sk - Vznikne ministerstvo cestovného ruchu a športu, opozícia ho kritizovala ako zbytočné © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
„Zabehnutá kosť“ minulé sviatky potrápila takmer 80 poistencov Unionu! Poisťovňa upozorňuje, že najväčším strašiakom sú infekcie dýchacích ciest, pozor aj na úrazy
<< predchádzajúci článok
SNS by za určitých podmienok podporila Pellegriniho potenciálnu kandidatúru, v hre je aj post šéfa Národnej rady