Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2009

Washington zaplavili odporcovia Obamovej reformyUlice v okolí washingtonského Kapitolu v sobotu zaplnili desaťtisíce odporcov vlády prezidenta Baracka Obamu, ktorá podľa nich zaťažuje občanov svojimi nadmernými výdavkami. Demonštranti z ...Zdieľať
WASHINGTON 13. septembra (WEBNOVINY) - Ulice v okolí washingtonského Kapitolu v sobotu zaplnili desaťtisíce odporcov vlády prezidenta Baracka Obamu, ktorá podľa nich zaťažuje občanov svojimi nadmernými výdavkami. Demonštranti z rôznych častí Spojených štátov niesli transparenty vyjadrujúce nesúhlas s plánovanou reformou zdravotného systému a obviňujúce Obamovu administratívu zo smerovania krajiny k socializmu. Protest koordinovala konzervatívna nezisková organizácia FreedomWorks, ktorá deklaruje ako svoje ciele nižšie dane, menej byrokracie a väčšiu ekonomickú slobodu pre Američanov.


Polícia nedokázala odhadnúť účasť, organizátori však predtým vyjadrili nádej, že sa im podarí prilákať 20 až 30 tisíc ľudí. Miestom stretnutia bolo Námestie slobody pri Bielom dome, ktoré sa čoskoro zaplnilo do takej miery, že pochod ku Kapitolu sa musel začať ešte pred naplánovaným časom.

"Interrupcia nie je zdravotná starostlivosť," znel jeden z nápisov na transparentoch. V dave bol aj imigrant ukrajinského pôvodu, ktorý mal "dosť socializmu v ZSSR". Demonštrant, ktorý odmietol zverejniť svoje meno, sa rozhodol pricestovať z Baltimoru, pretože "priveľa vecí mu pripomína to, čo videl v komunistických krajinách". Mnohí z účastníkov tiež niesli nápis "Klameš!" ako narážku na výkrik pobúreného republikánskeho kongresmana Joa Wilsona počas Obamovho stredajšieho vystúpenia pred zákonodarcami, ktoré sa týkalo kontroverznej zdravotníckej reformy.

Šéf Bieleho domu v sobotu navštívil mesto Minneapolis, kde obhajoval svoje plány pred viac ako 10 tisícmi priaznivcov. Ako vyhlásil, Spojené štáty majú k uskutočneniu reformy zdravotníctva bližšie než kedykoľvek predtým a nebude strácať čas s protivníkmi, ktorí ju môžu chcieť zmariť z politických dôvodov.

SITA_AFP_AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pobrežie Venezuely zasiahlo silné zemetrasenie
<< predchádzajúci článok
Požiar v odvykacom centre v Kazachstane zanechal 38 mŕtvych

Washington zaplavili odporcovia Obamovej reformy - diskusné fórum čitateľov