24hod.sk    ZOH Toríno 2006

18. februára 2006

Wilhelmová v stíhacích pretekoch bez konkurencie

Nemka Kati Wilhelmová sa stala suverénnou víťazkou sobotňajších stíhacích pretekov žien v biatlone na 10 km na XX. ZOH v Turíne. Wilhelmová dosiahla výsledný čas 36:43,6 min a aj napriek ...

SAN SICARIO 18. februára (WN/SITA) - Nemka Kati Wilhelmová sa stala suverénnou víťazkou sobotňajších stíhacích pretekov žien v biatlone na 10 km na XX. ZOH v Turíne. Wilhelmová dosiahla výsledný čas 36:43,6 min a aj napriek jednému nezostrelenému terču na prvej položke v stoji zvíťazila v náročných podmienkach za hustého sneženia s obrovským náskokom 1:13,6 min pred krajankou Martinou Glagowovou. Pre nemecký ženský biatlon vybojovala šieste olympijské zlato v histórii a pre Nemecko celkovo tretie biatlonové v Turíne. Pred Wilhelmovou korunovali počas prvej polovice biatlonových súťaží v metropole Piemontu aj jej mužských kolegov Michaela Greisa (vytrvalostné preteky) a Svena Fischera (rýchlostné preteky). Pre bronz si v stredisku Cesana San Sicario dobehla Ruska Albina Achatovová (+1:21,4), ktorá bola tretia aj vo vytrvalostných pretekoch. Slovenské reprezentantky totálne "vybuchli", keď ani jedna z kvarteta Martina Halinárová, Marcela Pavkovčeková, Soňa Mihoková a Anna Murínová nebola medzi klasifikovanými v cieli.
Wilhelmová si pripísala na konto už štvrtú medailu z olympijských hier, z toho tretiu zlatú. Pred štyrmi rokmi v Salt Lake City skvelej Nemke zavesili na krk zlatú medailu z rýchlostných pretekov aj zo štatefy. V stíhačke získala vtedy v Soldier Hollow striebro, keď sa musela skloniť len pred Ruskou Oľgou Pylevovou, ktorá teraz v dôsledku známej dopingovej aféry neštartovala a z Turína už odcestovala. Nemecký biatlon na ZOH v Turíne s troma zlatými zatiaľ kraľuje:
Dvadsaťdeväťročná rodáčka zo Schmalkaldenu, ktorá je aktuálnou líderkou Svetového pohára, do bodky splnila úlohu favoritky. Na trať vyštartovala zo 7. pozície a so stratou 18,4 s na víťazku šprintu Francúzku Florence Baverelovú-Robertovú. Stratu zakrátko zmazala a už po prvej streleckej položke bola s 12-sekundovým náskokom na čele. Po polovici pretekov náskok zvýšila na 33,8 s a hoci na tretej položke raz zaváhala a musela absolvovať jeden 150-metrový okruh, jej prenasledovateľky chybili ešte viac a odstup vtedy druhej Francúzky Sandrine Baillyovej bol už viac ako minútový. Záverečných päť terčov červenovlasá Nemka opäť bez problémov vybielila a do cieľa došla úplne osamotená v tréningovom tempe a so štátnou vlajkou v ruke. O majiteľke striebra a bronzu rozhodli až záverečné desiatky metre, keď sa bežecky zdatnejšia Glagowová dostala cez Rusku Achatovovú. V cieli napokon klasifikovali 41 pretekárok z celkového počtu 58 na štarte, ale medzi nimi nebola ani jedna Slovenka. Zatiaľ čo Murínová odstúpila sama, trio Halinárová, Pavkovčeková a Mihoková stiahli organizátori podľa pravidiel z trate po tom, čo ich niektoré pretekárky dobehli o jedno celé kolo. Pritom Martina Halinárová štartovala do stíhačky z výhodnej 16. pozície s minútovou stratou na víťazku šprintu Baverelovú-Robertovú. Mimochodom tejto Francúzke sa v snehom zaviatej stíhačke tiež nedarilo, keď štyrikrát zlyhala pri streľbe a so stratou 3:14,0 skončila trinásta.