Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. apríla 2018

Z Floridy odštartovala raketa s teleskopom TESS, hľadá exoplanétyZ Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovala v stredu raketa Falcon 9 FT s teleskopom TESS, pomocou ktorého chcú vedci hľadať exoplanéty,Zdieľať
Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovala v stredu raketa Falcon 9 FT s teleskopom TESS, pomocou ktorého chcú vedci hľadať exoplanéty, Foto: TASR
 
Miami 19. apríla (TASR) - Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovala v stredu raketa Falcon 9 FT s teleskopom TESS, pomocou ktorého chcú vedci hľadať exoplanéty, teda planéty obiehajúce hviezdy iné ako Slnko. Informovala o tom na svojej webovej stránke BBC.


Teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) by mal v priebehu dvoch rokov, na ktoré je jeho misia naplánovaná, odhaliť až 20.000 exoplanét. Pôvodne mal teleskop opustiť Mys Canaveral už v pondelok (16. apríla), avšak jeho štart bol z technických príčin odložený na stredu.

Hmotnosť teleskopu TESS je 350 kilogramov a jeho dĺžka nepresahuje štyri metre. Priemer šošovky teleskopu je 100 milimetrov. TESS sa bude venovať najmä pozorovaniu jasných hviezd, na čo je vybavený štyrmi vysoko citlivými fotoaparátmi a CCD snímačmi.

TESS by mal nadviazať na projekt Kepler, v rámci ktorého sa od roku 2009 podarilo objaviť viac ako 2330 exoplanét.

Na vývoji teleskopu TESS sa podieľali Massachusettský technologický inštitút (MIT) a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Jeho celková cena sa odhaduje na viac ako 243 miliónov dolárov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do kín vstupuje Pepík, v úlohe večného outsidera uvidíme M. Suchánka
<< predchádzajúci článok
Komik Ľubomír Lipský miloval jazz, nakoniec sa rozhodol pre herectvo

Z Floridy odštartovala raketa s teleskopom TESS, hľadá exoplanéty - diskusné fórum čitateľov