Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. mája 2010

Za oneskorené prevzatie smernice hrozí konanie EKSlovensku hrozí konanie Európskej komisie za oneskorenú implementáciu európskej smernice o službách na vnútornom trhu. Tú Slovensko prevzalo v rámci zákona o službách na vnútornom ...Zdieľať
europska komisia Foto: lupa.cz

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) - Slovensku hrozí konanie Európskej komisie za oneskorenú implementáciu európskej smernice o službách na vnútornom trhu. Tú Slovensko prevzalo v rámci zákona o službách na vnútornom trhu, ktorý bol schválený Národnou radou SR 3. marca s účinnosťou od 1. júna tohto roka, čo však predstavuje časový sklz päť mesiacov oproti termínu požadovanému smernicou. Účinnosť ustanovení zákona súvisiacich so zavedením možnosti elektronickej komunikácie občana s jednotným kontaktným miestom a elektronických platieb súdnych a správnych poplatkov bola odsunutá až na 1. januára 2012.

"Následkom oneskorenej implementácie smernice v časti elektronická komunikácia môže dôjsť k začatiu konania zo strany Európskej komisie proti Slovenskej republike vo veci porušenia Zmluvy o fungovaní Európskej únie, konkrétne porušenie povinnosti členského štátu správne a včas implementovať smernicu," upozorňuje ministerstvo hospodárstva. To, či komisia začne konanie voči Slovensku, zatiaľ známe nie je. "Kontaktovali sme príslušné generálne riaditeľstvo v Bruseli a čakáme odpoveď," uviedla na otázku agentúry SITA, či zvažuje Európska komisia konanie proti Slovensku, asistentka tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku Jana Farkašová.

Zákon o službách na vnútornom trhu vytvára právny rámec projektu založenia jednotných kontaktných miest. Pre úspešné ukončenie druhej etapy projektu sú však potrebné ďalšie finančné prostriedky. Ministerstvo hospodárstva preto pripravilo návrh na dofinancovanie projektu jednotných kontaktných miest na roky 2010 a 2011. Na dofinancovanie bude podľa materiálu, ktorý rezort hospodárstva predložil do pripomienkového konania, potrebných v tomto roku 1,1 mil. eur a v budúcom roku 1,2 mil. eur. Bez týchto prostriedkov nebude podľa ministerstva možné projekt realizovať.

Druhá etapa projektu jednotných kontaktných miest nadväzuje na prvú etapu, ktorá umožnila zjednodušenie administratívy na živnostenských úradoch a obvodných úradoch v sídlach krajských miest. Zámerom druhej etapy projektu je vytvoriť aj možnosť elektronickej komunikácie podnikateľov s kontaktnými miestami, vrátane elektronických platieb. Rovnako by začínajúci podnikatelia mali mať možnosť podať prostredníctvom jednotného kontaktného miesta žiadosť o vydanie oprávnenia a návrh na prvozápis právnickej osoby do obchodného registra príslušného registrového súdu. "Možno konštatovať, že toto sa javí ako najväčšia pridaná hodnota pre budúceho podnikateľa," uvádza rezort hospodárstva.

Prostredníctvom jednotných kontaktných miest môžu podnikatelia vybaviť na jednom mieste potrebné formality a iné náležitosti na podnikanie, predovšetkým pri jeho začatí, a to vo vzťahu k viacerým inštitúciám. Kontaktné miesta poskytujú pomoc domácim fyzickým a právnickým osobám, ako aj osobám z iných členských štátov únie.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozvojová pomoc by mala byť v programe vlády
<< predchádzajúci článok
Európsky informačný vlak začína púť v Košiciach

Za oneskorené prevzatie smernice hrozí konanie EK - diskusné fórum čitateľov