Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. januára 2008

Za spoluúčasť na rakúskej vlakovej lúpeži dostali šesť rokovObhajca v prípade vlakovej lúpeže nevylučuje ani podanie na ÚSZdieľať
Najvyšší súd SR dnes rozhodol o šesťročnom treste v prvej nápravnovýchovnej skupine pre trojicu páchateľov, ktorí boli obvinení v prípade vlakovej lúpeže v Rakúsku. Ladislav M., Vladimír a Marián Š. z okresu Prievidza sa podieľali na vlakovej lúpeži 9. apríla 1990. Rozsudok je právoplatný a trojicu v putách odviezli do väzby.

Podľa obžaloby na západnej železničnej dráhe zo St. Pöltenu do Viedne vykradli poštový vozeň osobného vlaku a odniesli si viac ako 35 miliónov šilingov. Pri lúpeži bol dvoma výstrelmi do hlavy usmrtený jeden z úradníkov. V Rakúsku za zorganizovanie tohto zločinu odsúdil Krajinský súd v St. Pöltene slovenského emigranta Libora Ollera na 20 rokov.

Aktualizované :

Obhajca v prípade vlakovej lúpeže nevylučuje ani podanie na ÚS

Najvyšší súd SR na dnešnom odvolacom konaní rozhodol o šesťročnom treste v prvej nápravnovýchovnej skupine pre trojicu páchateľov, ktorí boli obvinení v prípade vlakovej lúpeže v Rakúsku. Ladislav Mečiar, Vladimír a Marián Švejdovci sa tak po 13 rokoch dostali priamo z pojednávacej miestnosti naspäť za mreže. Najvyšší súd svojím rozhodnutím zrušil verdikt Krajského súdu v Trenčíne, ktorý ich vo februári 2005 odsúdil na 10 rokov v druhej nápravnovýchovnej skupine. Trest im vzhľadom na dĺžku procesu znížil.

"Keď bude doručené jeho písomné vyhotovenie, zvážime ďalšie kroky, prípadne podanie na Ústavný súd SR," povedal po vynesení rozsudku Ján Gereg, obhajca jedného z odsúdených. Rovnako ako všetci zúčastnení, aj on očakával zrušenie obvinenia. Odsúdení si už pred trinástimi rokmi odsedeli 22 mesiacov a tak, podľa slov obhajcov, môžu o 14 mesiacov požiadať o odpustenie časti trestu a podmienečné prepustenie.

Trojica sa mala 9. apríla 1990 podieľať na najväčšej vlakovej lúpeži v Rakúsku. Ozbrojení páchatelia si z poštového vozňa na trase zo St. Pöltenu do Viedne odniesli viac ako 35 miliónov šilingov. Pri prepade bol zastrelený jeden z poštových úradníkov, zvyšných troch páchatelia zviazali. Rakúsky Krajinský súd v St. Pöltene odsúdil za organizáciu prepadu slovenského emigranta Libora Ollera na 20 rokov. Na prepade sa priamo vo vlaku spolu s Ollerom zúčastnili: dnes už mŕtvy, Jozef Jurík a Ladislav Mečiar. Bratia Švejdovci mali peniaze previezť v karavane jedného z bratov. Svedkovia tvrdili, že karavan videli, hoci podľa pečiatky v pase sa mal jeho majiteľ s ním nachádzať v Poľsku. Pas Vladimíra Švejdu, v ktorom bola pečiatka, sa počas procesu stratil z vyšetrovacieho spisu. Obhajcovia a odsúdení si myslia, že celý proces bol zmanipulovaný a vinu im pripísali len na základe toho, že rakúska polícia nevedela nájsť konkrétnych páchateľov. Počas tohto 15 rokov trvajúceho procesu sa výpovede svedkov niekoľkokrát zmenili a viacerí z nich otvorene priznali, že vypovedali pod nátlakom.

Senát Najvyššieho súdu SR sa stotožnil s tým, že niektoré dôkazy boli nepoužiteľné, no aj napriek tomu si myslí, že existuje celý rad ďalších dôkazov, na základe ktorých ich odsúdil za lúpež.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Odvolacie pojednávanie v prípade vlakovej lúpeže (24. 1. 2008)nasledujúci článok >>
Polícia zadržala nebezpečného recidivistu
<< predchádzajúci článok
Poľský prezident vyhlásil po leteckom nešťastí národný smútok