Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. októbra 2022

Záborská sa opäť nezaprela, v čase energetickej a politickej krízy do parlamentu predložila návrh požadujúci vyššiu ochranu vierovyznaniaNárodná rada SR (NR SR) sa bude v nadchádzajúcom týždni zaoberať návrhom skupiny poslancov o ochrane slobody vierovyznania alebo presvedčenia. Návrh predkladajú ...Zdieľať
zaborska 2 676x450 2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Národná rada SR (NR SR) sa bude v nadchádzajúcom týždni zaoberať návrhom skupiny poslancov o ochrane slobody vierovyznania alebo presvedčenia.


Návrh predkladajú do parlamentu poslanci z klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO) Anna Záborská, Marek Krajčí, Peter Kremský, Richard Vašečka, Marcel Mihalik, Radovan Marcinčin, Milan Vetrák, Anna Andrejuvová, Marek Šefčík, Lucia Drábiková, Peter Liba a Ján Szőllős.

Zhoršujúca sa ochrana vierovyznania


Parlament má podľa ich návrhu vyhlásiť, že sloboda vierovyznania, presvedčenia a svedomia patrí medzi univerzálne, základné, neodňateľné ľudské práva a slobody.

Navrhujú ohradiť sa voči tendenciám, ktoré spochybňujú dôležitosť tejto slobody a odsúdiť násilie motivované nenávisťou na základe viery.

Svoj návrh poslanci odôvodňujú zhoršujúcou sa situáciou v oblasti ochrany slobody vierovyznania a presvedčenia, ktorú potvrdzujú správy medzinárodných organizácií, ako je Správa osobitného spravodajcu OSN pre slobodu náboženského vyznania a viery, ale aj viacerých vládnych inštitúcií.

Zločiny motivované na základe viery


„Táto situácia bola osobitne zdôraznená v ostatnom období, keď došlo k násilnej smrti žien a dievčat pre ich vierovyznanie alebo presvedčenie. Pripomeňme ukameňovanie Deborah Yakubu v meste Sokoto, na severe Nigérie alebo zastrelenie Pooja Kumari pre vzdorovanie násilnej konverzii,“ uvádzajú poslanci v návrhu.

Poslanci z klubu OĽaNO chcú uznesením vyzvať Vládu SR, Európsku úniu a medzinárodné organizácie, aby sa zasadzovali za riadne vyhľadávanie, dokumentovanie a vyšetrenie všetkých obvinení zo zločinov motivovaných nenávisťou na základe viery.

Vyzývajú na prijímanie efektívnych opatrení a vzdelávania o slobode vierovyznania a presvedčenia na školách. Uvítali by aj verejnú debatu na túto tému.


Zdroj: Webnoviny.sk - Záborská sa opäť nezaprela, v čase energetickej a politickej krízy do parlamentu predložila návrh požadujúci vyššiu ochranu vierovyznania © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matoviča sa opozícii nepodarí odvolať, Kremský aktivitu SaS označil za zbytočné otravovanie občanov
<< predchádzajúci článok
Borrell: Pre ruské anexie sa stalo ukončenie vojny takmer nemožné