Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. novembra 2011

Začal sa súd so starostom, ktorý je obvinený z korupciePred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici sa dnes začalo hlavné pojednávanie so 49-ročným starostom Starej Huty v okrese Detva Jozefom H. Prokurátor ho ...Zdieľať
korupcia BANSKÁ BYSTRICA 14. novembra (WEBNOVINY) – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici sa dnes začalo hlavné pojednávanie so 49-ročným starostom Starej Huty v okrese Detva Jozefom H.


Prokurátor ho žaluje za korupciu, pretože si ako verejný činiteľ vypýtal úplatok 10-tisíc eur od konateľa stavebnej firmy, ktorá vyhrala obecnú súťaž na rekonštrukciu tamojšieho kultúrneho domu.

Starosta korupciu popiera a tvrdí, že žiaden úplatok od konateľa firmy nežiadal. Zmluvu o vykonaní rekonštrukcie kultúrneho domu s dodávateľom uzavrel v novembri 2009 na základe rozhodnutia výberovej komisie.

Firmu ERAN-Stav z Banskej Bystrice vybrali, lebo ponúkla obci najvýhodnejšiu cenu. Išlo o dodávku v hodnote viac ako stotisíc eur bez DPH. Firma mala práce uskutočniť v roku 2010, začiatkom ktorého prišiel za starostom konateľ firmy Roman R. s požiadavkou na vyplatenie zálohy na nákup materiálu pre výmenu okien. Obec mu vyplatila zo svojho rezervného fondu 10-tisíc eur v hotovosti. Transakciu označil konateľ stavebnej firmy za zálohu na celú rekonštrukciu, ale starosta hovorí o pôžičke.

Peniaze dostal konateľ ERAN-Stav v hotovosti a mal ich vrátiť do jedného, maximálne dvoch mesiacov. Keďže ich nevrátil, starosta ho opakovane urgoval, pretože financie v obecnom rezervnom fonde chýbali. Konateľ Roman R. mu ich vrátil až v septembri. Hneď na to starostu zadržali príslušníci Úradu boja proti korupcii, pretože Roman R. ho kontaktoval a rozhodol sa s políciou spolupracovať, pretože starosta od neho opakovane žiadal úplatok.

Peniaze podľa neho starosta ani neprepočítal a strčil do vrecka. Starosta tvrdí, že ich chcel zaniesť do banky a uložiť na rezervný účet obce.

Firma stavbu dokončila v júli a obec z faktúry 124 117 eur preplatila 115-tisíc. Bývalá hospodárka obce na súde povedala, že tak rozhodol starosta a ona, pretože Roman R. dovtedy nevrátil požičaných 10-tisíc. Projektová manažérka v prípravnom konaní uviedla, že v auguste 2010 vznikla dohoda s konateľom stavebnej firmy, že pôžička, alias zálohová faktúra sa započíta do celkovej faktúry za rekonštrukciu kultúrneho domu. Na súde však tvrdila, že o započítaní 10 tisíc nebola reč.

Pojednávanie pokračuje v utorok ďalším dokazovaním.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po trenčianskych školách sa pohybuje podozrivý muž
<< predchádzajúci článok
Žilinskí lekári sa s ministrom Uhliarikom nedohodli na ničom