Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

27. júna 2014

Začal sa Topfest 2014, prvý deň dominovala skupina Kabát


Tagy: Topfest

Vystúpením českej kapely VHS (Volné hudební sdružení) sa začal vo štvrtok na pravé poludnie 11. ročník festivalu Topfest, najväčšieho rockového podujatia na ...Zdieľať
Skupina Kabát Foto: TASR/Ladislav Novák
 
Bratislava 27. júna  – Vystúpením českej kapely VHS (Volné hudební sdružení) sa začal vo štvrtok na pravé poludnie 11. ročník festivalu Topfest, najväčšieho rockového podujatia na Slovensku. Už po tretí rok našiel svoje pôsobisko na letisku v Piešťanoch.


Zďaleka dominujúce hlavné pódium, najväčšie v strednej Európe, si svoju premiéru na Slovensku zažilo prvý deň práve na piešťanskom letisku. Topfestový stage používajú na svojich vystúpeniach interpreti svetovej triedy ako Metallica či Madonna. Na stavbe 45 metrov širokého, 28 metrov hlbokého a 75 ton vážiaceho komplexu s označením A1 sa podieľa až 100 ľudí a práca im trvá štyri dni aj za pomoci špeciálneho 40 tonového žeriavu. Nechýba ani výbeh do publika. Len strechu tohto pódia priviezlo do Piešťan niekoľko kamiónov.

Headlinerom prvého večera bola nesporne česká rocková formácia Kabát. Partia okolo speváka Josefa Vojteka je vzácna pre Topfest tým, že nevynechala ani jeden z doterajších ročníkov. Riadnu dávku energie potrebovali tisíce fanúšikov pred pódiom, aby udržali s kapelou tempo pri ich sete, ktorý presiahol jeden a pol hodiny. Ponúkli piesne Porcelánový prasata, Na sever, Malá dáma, Centryfuga, Víte jak to bolí, Dávam ti jeden den, Úsměv pana Lloyda, Starej bar, Máš to už za sebou, Buldozérem, Virtuóz, Bruce Willis, Ebenový hole, Bára, Banditi di Praga, Šaman, Láďa, Colorado, Burlaci, Žízeň. Záverečnou v rámci prídavku bola skladba Moderní děvče. Kapela si jediné vystúpenie v tomto roku vybrala práve na Topfeste; doma v Česku odohrá výnimočný koncert 13. septembra v Prahe na Vypichu. Kabát ním oslávi 25 rokov na hudobnej scéne v nezmenenej zostave. Kapela sa v týchto dňoch plne sústreďuje na nahrávanie nového štúdiového albumu, preto odohrá iba dva koncerty.

Video: Kabát - Virtuóz,  TOPFEST 2014

Na oslavu narodenín sa kapela zodpovedne pripravovala a na pódiu to bolo cítiť...Vyše 500kusov svetelných zdrojov a viac ako 120m2 LED obrazoviek dotvorilo megalomanské pódium do tej správnej podoby. A skupina KABÁT šlapala až elektronicky presne!
"Dnešný koncert bol trocha novinkou, pretože sme mali všetko riadené počítačom. Takže to bolo naše úplne prvé spojenie kapely a techniky, celý koncert bol takto prepojený cez sieť. Všetko sme šli na klik, bubeník mal v slúchadlách metronóm a celé svetlá bežali podľa tohto kliku," povedal pre TASR po koncerte Josef Vojtek. Hľadisko si s ním spievalo prakticky všetky pesničky, preto sa núka otázka, aký je pohľad do desaťtisícovej masy spievajúcich fanúšikov. "Je to príjemná odplata za našu prácu, že ju robíme poctivo a že ju robíme pre nich," dodal Vojtek.
Dušan Drobný organizátor festivalu: „Topfest obyčajne končíme koncertom Kabátu a záverečným ohňostrojom, ale nakoniec som si povedal, že 25 rokov má kapela len raz a tak sme tradíciu neporušili a možno na prekvapenie viacerých už na záver prvého dňa nasledovalo to, čo obyčajne po „Modernom dievčati“ – Všetko Najlepšie Kabáti! „


Video: Kabát - Bruce Willis,  TOPFEST 2014Kabát, to sú už 25 rokov spevák Josef Vojtek, basový gitarista Milan Špalek, gitaristi Tomáš Krulich a Ota Váňa, bubeník Radek Hurčík. V tejto zostave hrajú dodnes. Začínali ako trashmetalová skupina, neskôr sa preorientovali na rock. Odpichom pre ich úspešnú dráhu bol rok 1991, kedy vydali prvý album Má ji motorovou. Na svojom konte majú desať štúdiových albumov, desiaty s názvom Banditi di Praga vydali v decembri 2010. Kabát je osemnásobným zlatým slávikom za roky 2003, 2004, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 a 2012.

V rámci prvého dňa zaujala skupina D-A-D (Disneyland After Dark). Štvorčlenná formácia z dánskeho hlavného mesta Kodaň je na scéne od roku 1982, vydala jedenásť štúdiových albumov, ostatný DI-NII-LAN-Darf-Erd-Ark vydali v novembri 2011. Túto skupinu si Kabát pozval ako predkapelu aj na svoj koncert na Vypichu 13. septembra.

Video: Kabát - Úsměv pana Lloyda,  TOPFEST 2014


Ďalšími účinkujúcimi prvého dňa boli skupiny Heľenine oči, Extip, Marky Ramone's Blitzkrieg, Sabaton, Bank of Joe, Malý princ, Patália, Gygy, projekt Hrana, Darchaic, SPS, Caliber X, Rómeó Vérzik, Komunál, Galadriel, Začiatok konca, Sabaton, Tlustá Berta a Sakumprásk. V programe dnešného druhého dňa sa predstavia skupiny Smola a hrušky, Alkehol, Horkýže slíže, Desmod, IMT Smile, Pavol Habera & Team, ako aj nemeckí Helloween.

„Na dnes aj sobotu to podľa predpovede vychádza na ideálne festivalové počasie, dokonca v sobotu až tropické – k tomu skvelé skupiny vo finále tohtoročného Topfestu – to by mala byť jednoznačná pozvánka pre všetkých, ktorí ešte váhajú, čo s načatým víkendom“ dodáva Dušan Drobný. 

Tagy: Topfest
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Topfest ponúkne najväčšie pódium v histórii festivalu (23. 6. 2014)
 Držiteľ Oscara Jared Leto chce na Topfeste ochutnať miestne špeciality (26. 5. 2014)
 Topfest 2014: Na festivale vystúpi aj trio punkových legiend - The Exploited, Toy Dolls a Marky Ramone´s Blitzkrieg! (10. 2. 2014)
 Topfest 2014: Headlinerom Topfestu aj nemecká legenda Helloween! (24. 1. 2014)
 Na Topfeste vystúpi držiteľ Zlatého glóbusu a možno aj Oscara (18. 1. 2014)
 Na Topfeste sa predstaví aj kapela Team (3. 1. 2014)
 Na Topfest prídu aj švédski Sabaton (20. 12. 2013)
 Topfest 2014 pozná prvého headlinera: Thirty Seconds to Mars! (4. 12. 2013)
 KABÁT v roku 2014 iba na dvoch pódiách! Druhé najväčšie postavia na Topfeste! (25. 11. 2013)
 Topfest 2014 pozná mená prvých účinkujúcich (18. 10. 2013)nasledujúci článok >>
Novým headlinerom festivalu Hip Hop Žije bude Ace Hood
<< predchádzajúci článok
Festival Vrbovské Vetry sľubuje opäť zvučné mená a zaujímavý program