Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. októbra 2007

Začala sa celosvetová akcia na podporu MjanmarčanovSobota je celosvetovým dňom protestov proti násilnostiam v Mjanmarsku, demonštrácie sa začali v austrálskych uliciach, do ktorých vyšli tisíce aktivistov. Stovky ľudí sa zhromaždili pred budovou ...Zdieľať

SYDNEY 6. októbra (WEBNOVINY) - Sobota je celosvetovým dňom protestov proti násilnostiam v Mjanmarsku, demonštrácie sa začali v austrálskych uliciach, do ktorých vyšli tisíce aktivistov. Stovky ľudí sa zhromaždili pred budovou Opery v austrálskom Sydney a asi tisícka ľudí vyšla so ulíc Melbourne s transparentmi s nápismi "Koniec ďalšiemu krviprelievaniu". Aktivisti pochodovali aj novozélandskou metropolou Wellington a ďalšími mestami v krajine. Ľudia chcú týmito akciami vyjadriť solidaritu s prodemokratickými demonštrantami v Mjanmarsku.

Desiatky ľudí, ktorí sa zhromaždili pred mjanmarským veľvyslanectvom v Bangkoku, skandovali: "Osloboďte Barmu" a mávali podobizňami opozičnej líderky Aun San Su Ťij. Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI), ktorá sídli v Londýne, informovala, že protesty sa budú konať na viacerých miestach po celom svete. Šéfka organizácie Irene Khanová povedala, že cieľom protestov je upriamiť pozornosť sveta na zásahy vojenskej junty proti mjanmarským disidentom. "Momentálne potrebujeme veľkú dávku podpory, aby zostal tlak na mjanmarské úrady citeľný a aby sa zastavili násilnosti proti demonštrantom, zadržaným zaistili bezpečnosť a prepustili (politických) väzňov," povedala Khanová prostredníctvom vyhlásenia, ktoré organizácia zverejnila na svojej internetovej stránke www.amnesty.org. Protesty majú podľa nej vyslať junte posolstvo, že "svet sa stále pozerá".

Riaditeľ kampane AI na Novom Zélande Gary Reese povedal, že demonštranti vyšli do ulíc vo viacerých mestách krajiny, mnohí z nich mali oblečené červené odevy. Chceli tým vyjadriť podporu mníchom, ktorí protesty v Mjanmarsku podnietili. Reese informoval, že novozélandská premiérka Helen Clarková, ktorá je momentálne na návšteve v Európe, akcie podporila. "Mjanmarský ľud urobil všetko, čo bolo v jeho silách, zatýkajú ich, zabíjajú ich - teraz je čas, aby niečo urobilo aj medzinárodné spoločenstvo," povedal Reese.

Mjanmarské úrady informovali, že počas zásahu proti demonštrantom prišlo o život trinásť ľudí. Austrálske úrady však odhadujú, že o život prišlo najmenej tridsať ľudí a viac ako 1 400 účastníkov protivládnych demonštrácií zatkli. Kórejská pobočka Amnesty International informovala, že na proteste pred mjanmarským veľvyslanectvom v Soule sa v nedeľu zúčastní asi dvesto ľudí vrátane imigrantov z Mjanmarska.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V školskom areáli zadržiavajú asi 1000 ľudí (2. 10. 2007)
 Gambari sa pred odchodom opäť stretol so Su Ťij (2. 10. 2007)
 Čínsky premiér vyzval na mierové riešenie v Mjanmarsku (29. 9. 2007)
 Do Mjanmarska pricestoval splnomocnenec OSN (29. 9. 2007)
 Japonska vláda pomoc Mjanmarsku zatiaľ nezastaví (28. 9. 2007)
 Rada pre ľudské práva bude rokovať o situácii v Mjanmarsku (28. 9. 2007)
 László Nagy je znepokojený situáciou v Mjanmarsku (28. 9. 2007)
 Protesty v Mjanmarsku sa nesmú zmeniť na krvavý kúpeľ (26. 9. 2007)
 Má ma naozaj rád? (31. 8. 2005)nasledujúci článok >>
Severným Taiwanom sa prehnal tajfún Krosa
<< predchádzajúci článok
Ukrajincov s pašovanými cigaretami stopli v Jarovciach