Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2006

Zachráňme Čergov, vyzýva zoskupenie VLKKOŠICE 5. júna (WN/SITA) – Lesoochranárske zoskupenie VLK dnes vyhlasuje akciu „Zachráňme Čergov“, ktorej cieľom je výrazným spôsobom posunúť riešenie problému záplav v povodí riečky Ľutinka vo východoslovenskom pohorí ...Zdieľať

KOŠICE 5. júna (WN/SITA) – Lesoochranárske zoskupenie VLK dnes vyhlasuje akciu „Zachráňme Čergov“, ktorej cieľom je výrazným spôsobom posunúť riešenie problému záplav v povodí riečky Ľutinka vo východoslovenskom pohorí Čergov, informoval agentúru SITA náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč. „Na dramatické zvýšenie ťažieb jedľovobukových lesov, ktoré majú zásadnú úlohu pri zadržiavaní zrážkových vôd, VLK upozorňuje už od roku 1988. Keďže všetky žiadosti za posledných 18 rokov, týkajúce sa konkrétnych zmien lesných hospodárskych plánov na tomto území neboli štátnymi orgánmi zohľadnené, myslíme si, že prišiel čas, aby záchranu lesov zobrali do svojich rúk občania a samospráva. Nemôžeme sa už spoliehať na štátne orgány a politikov,“ povedal Lukáč.

Dlhodobé riešenie vidí VLK v záchrane prirodzeného charakteru jedľovobukových lesov v povodí Ľutinky, ktorej lesnatosť je teraz väčšia ako 90 percent. Ťažba, plánovaná v tomto pohorí v najbližších desiatich rokoch (nárast zo 187 920 m3 na 522 037 m3 za desať rokov), môže byť pre dediny v tomto flyšovom pohorí katastrofou. „Navrhujeme preto prehodnotiť lesné hospodárske plány, v najdôležitejších lokalitách úplne vylúčiť ťažbu, v ostatných zmenšiť objemy ťažby a spôsoby hospodárenia. Za obmedzenia, vyplývajúce z týchto úprav, žiadame pre súkromných vlastníkov vyplatiť zodpovedajúce náhrady. Lesy, ktoré bude možné vykúpiť, LZ VLK v tejto oblasti kúpi a vyhlási v nich prírodné rezervácie,“ uviedol Lukáč.

VLK ako krátkodobé riešenie navrhuje v dedine Olejníkov urobiť také technické úpravy, ktoré znemožnia vode devastovať súkromný a obecný majetok. O podporu tejto akcie poprosil VLK speváka Stinga prostredníctvom Stingovej nadácie Rainforest Foundation, ktorá je primárne zameraná na záchranu dažďových pralesov. Slovenskí občania môžu akciu podporiť zaslaním ľubovoľného príspevku na číslo účtu LZ VLK 4003442224/7500, variabilný symbol 777.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V okrese Košice - okolie naďalej tretí stupeň
<< predchádzajúci článok
ODS dostala poverenie na zostavenie českej vlády