Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. júna 2007

Začínajú sa 42. Horehronské dni spevu a tancaOkolo 1 250 účinkujúcich sa podľa organizátorov predstaví na 42. ročníku trojdňového folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca (HDST), ktorý sa dnes začína v Heľpe v okrese ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 22. júna (WEBNOVINY) - Okolo 1 250 účinkujúcich sa podľa organizátorov predstaví na 42. ročníku trojdňového folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca (HDST), ktorý sa dnes začína v Heľpe v okrese Brezno.

Festival otvorí koncert známej ľudovej hudby Diabolské husle, po ktorom bude nasledovať tradičná Privítanka v podaní domácich súborov. Stabilným prvkom dramaturgie festivalu je aj program Jubilanti na záver prvého festivalového dňa. Tento rok v ňom účinkujú súbory Šumiačan zo Šumiaca, Telgárt z Telgártu a Urpín z Banskej Bystrice, ktoré všetky oslavujú 50. výročie svojho vzniku.

V sobotu sa festivalové dianie rozšíri z amfiteátra aj na heľpianske námestie. Tam bude celý deň aj v nedeľu ľudový jarmok a popoludní sa v programe Prišli hostia zďaleka i zblízka predstavia viac i menej známe folklórne skupiny, súbory a sólisti z celého Slovenska. Večerný program v amfiteátri bude tvoriť medailón ľudovej hudby Čeremka a speváckej skupiny Trnki, zvykoslovné pásmo Od Jána do Jána a autentický folklór v Husľovačke.

V nedeľu dostanú tradične najprv priestor detské folklórne súbory, po ktorých Horehronské dni spevu a tanca uzavrie galaprogram, na ktorom sa predstavia aj zahraniční účastníci banskobystrického medzinárodného festivalu Eurofolklór - súbory z Grécka, Talianska, Ruska, Maďarska a Česka.

Medzi sprievodné podujatia festivalu patria aj ukážky tradičných remesiel, do ktorých sa zapojí takmer polstovka Heľpanov, v ponuke pre divákov budú aj tradičné heľpianske jedlá. Zaujímavou súčasťou Horehronských dní spevu a tanca je projekt Predstavujeme obce regiónu. "Predstavujeme tradičnú ľudovú kultúru týchto obcí, ich ľudových remeselníkov, typickú kuchyňu, na scéne uvidíme tanečné a hudobné vystúpenia ich reprezentantov. Okrem toho v spolupráci s Horehronským múzeom vždy pripravujeme etnografickú výstavu venovanú materiálnej kultúre týchto obcí," uviedla riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska Mária Palúchová. Tento rok sa takto na festivale predstavia takzvané bielohandeľské obce Bacúch, Beňuš a Braväcovo.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Allianz predpokladá škody po víchrici na 40 až 50 mil. Sk
<< predchádzajúci článok
Uzávierka diaľnice D1 Vrtižer - Hričovské Podhradie