Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. februára 2013

Zadlžený Cyprus si zvolí nového prezidentaCyperčania v nedeľu pristúpia k volebným urnám, aby rozhodli o svojom novom prezidentovi, ktorým už nemá záujem byť súčasná hlava rozdeleného ostrova Dimítris Christófias. Uchádzačov je celkovo ...Zdieľať
cyprusvolby NIKÓZIA 17. februára (WEBNOVINY) - Cyperčania v nedeľu pristúpia k volebným urnám, aby rozhodli o svojom novom prezidentovi, ktorým už nemá záujem byť súčasná hlava rozdeleného ostrova Dimítris Christófias. Uchádzačov je celkovo 11, favoriti však traja.


Najväčším je proreformný konzervatívny líder opozície Níkos Anastasiádes. Ohroziť ho môže Stavros Malás, ktorého podporujú vládni komunisti, a Giorgios Lillíkás, odporca zjednotenia ostrova.

Víťaz volieb sa bude musieť zaoberať komplikovanou ekonomickou situáciou, v reakcii na ktorú už ostrovný štát požiadal o zahraničnú finančnú pomoc.

Vláda však v stredu neschválila previerku uplatňovania zákonov proti praniu špinavých peňazí, ktorú si vyžiadala Európska únia. Finančnú transparentnosť Cypru spochybňuje aj Nemecko pre blízky vzťah krajiny s Ruskom. Lillíkás ako jediný z kandidátov pomoc zo zahraničia odmieta.

Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do EÚ ako celok, hoci v skutočnosti je už desiatky rokov rozdelený na dve časti. Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku.

Väčšina medzinárodného spoločenstva uznáva výhradne legitimitu gréckocyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova. Dlhoročné vyjednávanie o urovnaní sporu pod záštitou OSN doteraz neprinieslo žiadne výsledky a referendum z roku 2004 sa skončilo fiaskom. Tureckí Cyperčania už avizovali, že nedeľňajšie voľby budú ignorovať.

Právom voliť disponuje 550-tisíc Cyperčanov, pričom jasným favoritom je podľa prieskumov Anastasiádes. Ak sa mu však nepodarí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov, o týždeň vyzve na súboj lepšieho z dvojice Malás-Lillíkás. Volebné miestnosti sa zatvárajú o 18:00, výsledky by mali byť známe do troch hodín. Druhé kolo, ktoré rozhodne o ďalšom lídrovi Cypru na päť rokov, je na pláne o týždeň.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ficova vláda podľa Figeľa opatreniami berie ľudom prácu
<< predchádzajúci článok
Českého prezidenta Klausa na majstrovstvách sveta vypískali

Zadlžený Cyprus si zvolí nového prezidenta - diskusné fórum čitateľov