Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. marca 2007

Zamestnanci spoločnosti HDO SK dosiahli zvýšenie miezdZamestnanci myjavskej spoločnosti HDO SK štvrtkovým štrajkom dosiahli medziročné zvýšenie celkovej priemernej mzdy o 8 percent. Od 10:00 odborári vyjednávali s nemeckým majiteľom skupiny HDO Wernerom ...Zdieľať

MYJAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Zamestnanci myjavskej spoločnosti HDO SK štvrtkovým štrajkom dosiahli medziročné zvýšenie celkovej priemernej mzdy o 8 percent. Od 10:00 odborári vyjednávali s nemeckým majiteľom skupiny HDO Wernerom Benekenom. Ten na brífingu po rokovaní uviedol, že spoločnosť sa podriadila diktátu odborárov, pretože prerušením výroby a dodávok komponentov by ohrozili aj svojich odberateľov. Beneken podčiarkol, že po piatich rokoch od investovania v Myjave mala byť spoločnosť v zisku, no pre zvýšenie miezd sa opäť dostane do červených čísiel. Podľa jeho slov bude nutné urobiť organizačné zmeny v podniku, tie pritom nekonkretizoval. Vylúčil však prepúšťanie zamestnancov. Zamestnancom už vo februári zvýšili základný tarifný plat o päť percent. Priemerná hrubá mesačná mzda podľa odborárov dosahuje 16 tis. Sk.

Hlavný vyjednávač Pavol Adámek upozornil, že mzda v podniku už roky nerástla a reálny plat klesol o 8,2 %. Za štrajk hlasovalo 240 zamestnancov spoločnosti, čo je 82 percent. Na štvrtkovom štrajku sa zúčastnila drvivá väčšina rannej zmeny. Medzi vyjednávačmi bol aj zamestnanec Zdenko Bubniak. Ten sa domnieva, že situácia vyvrcholila štrajkom pravdepodobne aj pre nedostatočnú komunikáciu medzi vedením na Slovensku a Benekenom. Po podpise zmluvy zo štvrtkového vyjednávania odborári štrajk ukončia a zamestnanci nastúpia do práce.

HDO SK patrí do skupiny HDO. Beneken povedal, že zamestnáva okolo tisíc ľudí na Slovensku, v Čechách a v Nemecku. V bývalej myjavskej armatúrke podľa jeho slov preinvestovali 10 mil. eur. Spoločnosť sa zaoberá úpravou a galvanizovaním kovov, automobilových a sanitárnych komponentov.

Vedenie najskôr súhlasilo len so štvorpercentným navýšením základných tarifných platov. Neskôr pristúpili na šesťpercentné zvýšenie celkovej priemernej mzdy, odborári boli neústupní a vo štvrtok dosiahli svoje požiadavky. Bubniak dodal, že nezvyšovaním mzdy by išla firma sama proti sebe, lebo by jej hromadne odchádzali zamestnanci. Nezamestnanosť v regióne je už podľa neho oveľa nižšia ako v čase príchodu HDO v roku 2002. Úpravou platov sa zvýšila šanca na podpis kolektívnej zmluvy, o ktorej sa rokuje viac ako rok.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukončenie fúzie Ability Development SK a DATALANu
<< predchádzajúci článok
Úrad vlády konal pri žiadosti O. Dostála v rozpore so zákonom