Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. septembra 2023

Zasadnutie v kauze Cervanová súd zrušil pre zdravotného problémy predsedníčky senátu, odročené je na neurčitoPred senátom Krajského súdu v Bratislave v pondelok malo pokračovať verejné zasadnutie o návrhu na obnovu konania šestice odsúdených v kauze vraždy ...Zdieľať
gettyimages 1406402259 scaled e1693919410212 676x464 25.9.2023 (SITA.sk) - Pred senátom Krajského súdu v Bratislave v pondelok malo pokračovať verejné zasadnutie o návrhu na obnovu konania šestice odsúdených v kauze vraždy medičky Ľudmily Cervanovej z roku 1976.

Obnova konania


Ako však pre agentúru SITA uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, pondelkový termín bol zrušený z dôvodu vážnych rodinných dôvodov na strane predsedníčky senátu.

„Verejné zasadnutie bolo odročené na neurčito, termín ďalšieho bude určený dodatočne," doplnil hovorca. Odsúdení vo svojom návrhu argumentujú spisovým materiálom nachádzajúcim sa v archíve bezpečnostných zložiek v Kaniciach pri Brne.

Na pondelkovom zasadnutí sa mal súd zaoberať oboznamovaním konkrétnych dôkazov vrátane listín a svedeckých výpovedí.

Zamlčané dokumenty


Podľa Trestného poriadku môže súd povoliť obnovu konania, ak „vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli sami o sebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné rozhodnutie o vine, alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa”.

Podľa odsúdených obsahuje spis v Kaniciach spolu 13 kartónov dokumentov, ktoré preukazujú, že obvinenie voči nim bolo v rokoch 1978 až 1980 vykonštruované tímom vyšetrovateľa Eduarda Pálku.

Dokumenty pritom podľa nich boli objavené až v roku 2018. Súdom, ktoré o veci rozhodovali, tak boli zamlčané.


Cervanová bola zavraždená v júli 1976. V roku 1981 boli vo veci obvinení siedmi muži z Nitry – Roman Brázda, Miloš Kocúr, Milan Andrášik, Pavol Beďač, František Čerman, Stanislav Dúbravický a Juraj Lachman.

V septembri 1982 obvinených Krajský súd v Bratislave uznal za vinných, pričom dostali tresty v rozmedzí od štyroch do 24 rokov.

Rozhodnutie v roku 1983 potvrdil vtedajší Najvyšší súd Slovenskej socialistickej republiky. V roku 1990 bol následne verdikt zrušený.

Obžalovaní boli opätovne uznaní za vinných v roku 2004, pričom rozhodnutie potvrdil v roku 2006 aj Najvyšší súd SR, ktorý dokonca trom obžalovaným sprísnil tresty.

Výsledkom boli tresty v rozmedzí od troch do 15 rokov väzenia. Rozhodnutie sa netýkalo Romana Brázdu, ktorý bol pre zdravotné problémy vylúčený na samostatné konanie.

V júni 2009 potvrdil odsudzujúci verdikt aj dovolací senát najvyššieho súdu. Odsúdení podali následne ústavnú sťažnosť na Ústavný súd SR, ten ju však v decembri 2010 odmietol. V roku 2014 zamietol sťažnosť odsúdených aj Európsky súd pre ľudské práva.
Zdroj: SITA.sk - Zasadnutie v kauze Cervanová súd zrušil pre zdravotného problémy predsedníčky senátu, odročené je na neurčito © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo vnútra spustilo infolinku pre voličov, k dispozícii je každý deň
<< predchádzajúci článok
Muž ohrozoval mladých ľudí japonskými mečmi a nunčakmi, počas chvíľkovej nepozornosti agresora spacifikovali (foto)