Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. apríla 2013

Zatkli šéfov zrútenej textilky v Dháke, mŕtvych sú stovkyBangladéšska polícia v sobotu potvrdila zatknutie dvoch šéfov vo veci stredajšieho zrútenia budovy s textilnými závodmi neďaleko bangladéšskeho hlavného mesta Dháka. Počet obetí ...Zdieľať
banglades DHÁKA 27. apríla (WEBNOVINY) – Bangladéšska polícia v sobotu potvrdila zatknutie dvoch šéfov vo veci stredajšieho zrútenia budovy s textilnými závodmi neďaleko bangladéšskeho hlavného mesta Dháka.


Počet obetí tragédie medzitým stúpol na 330, pričom 1 200 spomedzi viac ako 3100 ľudí osôb utrpelo zranenia. Majiteľa čelia obvineniam zo zabitia z nedbanlivosti. Záchranári medzitým už štvrtý deň po sebe prehľadávajú trosky a hľadajú živých.

V noci na piatok sa im podarilo vyslobodiť najmenej 45 ľudí. Nešťastie je doteraz historicky najhorším v rámci rozmáhajúceho sa textilného priemyslu v 160-miliónovom Bangladéši. Predstihlo dokonca podobnú tragédiu spred piatich mesiacov, ktorá si vyžiadala 112 obetí.

Obrazom: Kolaps budovy v DhákeV zrútenej osemposchodovej budove sa nachádzalo päť závodov na výrobu odevov a nákupné centrum. Príčinou nešťastia bolo zrejme ignorovanie varovania pre majiteľov, aby do budovy nevpúšťali zamestnancov po tom, ako na nej v utorok objavili trhliny.

Nešťastie záýroveň poukázalo aj na mizerné pracovné podmienky ľudí pracujúcich na objednávky západných spoločností, ktoré ľudskoprávne organizácie obviňujú z uprednostňovania nízkych výrobných nákladov v záujme veľkého zisku, no na úkor bezpečnosti.

Bangladéšski textiliari totiž v priemere zarábajú v prepočte približne 30 eur mesačne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jakubovo námestie voňalo farmarskými dobrotami
<< predchádzajúci článok
U nás má mafia svoju krajinu, skandovali tisíce Slovincov

Zatkli šéfov zrútenej textilky v Dháke, mŕtvych sú stovky - diskusné fórum čitateľov