Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. apríla 2009

Záujem o druhé kolo šrotovného mierne opadolZáujem o druhé kolo šrotovného mierne opadol. Združenie automobilového priemyslu SR (ZAP) evidovalo od pondelka (6. apríla), kedy začal platiť výnos Ministerstva hospodárstva SR (MH) o poskytnutí ...Zdieľať
BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) - Záujem o druhé kolo šrotovného mierne opadol. Združenie automobilového priemyslu SR (ZAP) evidovalo od pondelka (6. apríla), kedy začal platiť výnos Ministerstva hospodárstva SR (MH) o poskytnutí dotácie pri zlikvidovaní starého a následnej kúpe nového motorového vozidla, do stredy (8. apríla) 14. hodiny takmer 18 tisíc vozidiel, ktoré prevzali šrotoviská na spracovanie. Vo štvrtok (9. apríla) o 9. hodine registrovalo ZAP zhruba 18 600 vozidiel. Po naplnení plánovaného počtu 22 100 zošrotovaných vozidiel sa systém eZAP, ktorý registruje počet odovzdaných vozidiel na spracovanie, automaticky uzavrie. Podľa odhadov MH by sa dotácia mala vyčerpať vo štvrtok (9. apríla).


Štát poskytol v druhom kole na šrotovné sumu 22,1 mil. eur. Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka prednostne pritom dostanú dotáciu na kúpu automobilu zákazníci, ktorí dali svoje staré vozidlo zošrotovať vo štvrtok 26. marca (deň po skončení prvého kola - pozn. redakcie). Tých je podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) 671. "Vláda rozhodla, že títo občania budú dofinancovaní v starom režime," uvádza rezort hospodárstva. Rezort hospodárstva poskytne v rámci druhého kola šrotovné vo výške 1 000 eur za podmienky, že predajca tiež poskytne zľavu najmenej 1 000 eur. Podľa MH by sa vyčlenením nových prostriedkov mal podporiť nákup zhruba 20 600 vozidiel. Maximálna kúpna cena motorového vozidla, pri ktorej si kupujúci môže uplatniť šrotovné sa oproti prvej vlne nemení, zostáva na úrovni 25 tis. eur. Takisto sa nemení vek vozidla, ktoré musí byť staršie ako 10 rokov.

Tretie kolo poskytovania šrotovného zatiaľ nebude. Ako uviedol po stredajšom rokovaní vlády minister Jahnátek, o treťom kole šrotovného bude vláda možno uvažovať až v budúcnosti. "Treba urobiť najprv dôkladnú analýzu. Treba sa poučiť z toho, čo sa udialo v druhej vlne, a v prvom rade treba zlikvidovať tie vraky, ktoré zostali na šrotoviskách, čiže určite v najbližšej dobe nebudeme uvažovať s predĺžením šrotovného. O všetkom však rozhodne Rada pre hospodársku krízu," povedal v stredu Jahnátek. Podľa ministra niektorí aktéri v rámci šrotovného zneužili svoje postavenie. Ministrovi sa napríklad nepáči zavedenie poradovníkov na šrotoviskách, či dvíhanie cien za automobily. "Poradovníky, myslím si, že to nie je fér. Niektorí predajcovia začali dvíhať ceny vozidiel. Je to podľa mňa nefér riešenie vzhľadom na to, že vláda nemala snahu podporiť iba zisk predajcov, ale hlavne predaj. Tu sa niektorí predajcovia nesprávali solidárne s tou situáciou, ktorá tu existuje," povedal Jahnátek.

Počas prvej vlny šrotovného, ktorá trvala od 9. do 25. marca tohto roku, dali ľudia na Slovensku zošrotovať celkovo 22,1 tis. vozidiel a do 30. marca bolo so štátnou šrotovacou podporou predaných alebo rezervovaných 16 985 vozidiel. Ako ďalej informovalo ZAP, celková hodnota predaných alebo rezervovaných vozidiel v tomto období dosiahla 153,91 mil. eur. Ministerstvo hospodárstva pritom dotovalo nadobudnutie týchto vozidiel celkovou sumou 25,42 mil. eur a štátny rozpočet získa späť cez daň z pridanej hodnoty za tieto vozidlá 28,63 mil. eur. Kolky za vyradenie, poplatky za prihlásenie a vydanie evidenčných čísel pre 22,1 tis. vozidiel navyše podľa ZAP prinesú do štátneho rozpočtu ďalších 1,48 mil. eur. Priemerná predajná cena vozidla kupovaného od 9. do 30. marca tohto roku so štátnou šrotovacou podporou pritom podľa združenia dosiahla 9 061,40 eur. Priemerná dotácia štátu na jedno vozidlo dosiahla 1 496,50 eur a dotácia predajcu ďalších 698,10 eur. Priemerná základná cena vozidla predávaného so šrotovacou prémiou tak v prvom kole predstavovala 11 256 eur.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tretie kolo šrotovného podľa Jahnátka zatiaľ nebude (8. 4. 2009)
 Podľa ZAP sa už minula približne polovica šrotovného (7. 4. 2009)
 Druhé kolo šrotovného sa pomaly končí (7. 4. 2009)
 Šrotovné sa míňa neuveriteľným tempom (6. 4. 2009)
 Šrotovné je podľa SDKÚ príkladom zlého prístupu vlády ku kríze (6. 4. 2009)
 Poplatky pri šrotovnom sú protizákonné, vyhlásilo MH SR (6. 4. 2009)
 Šrotovné podľa MH pomáha automobilovému priemyslu (6. 4. 2009)
 Fico odkázal ”múdremu Miklošovi”, že šrotovné uspelo aj inde (6. 4. 2009)nasledujúci článok >>
Tržby v priemysle vo februári klesli o 26,9 %
<< predchádzajúci článok
Prepad priemyselnej produkcie vo februári dosiahol 28,2 %