07. januára 2010

Zaváhania Orlanda a Lakers, Wada čaká bezsenná noc

Dwyane Wade sa v stredu na Troch kráľov presvedčil, že niekedy ani najlepší individuálny výkon sezóny 44 bodov a vedenie 0,6 sekundy pred koncom riadneho hracieho času nie je v basketbalovej NBA zárukou ...

NEW YORK 7. januára (WEBNOVINY) - Dwyane Wade sa v stredu na Troch kráľov presvedčil, že niekedy ani najlepší individuálny výkon sezóny 44 bodov a vedenie 0,6 sekundy pred koncom riadneho hracieho času nie je v basketbalovej NBA zárukou kolektívneho úspechu. "Nič horšie neexistuje. Čaká ma bezsenná noc," konštatoval sklamaný rozohrávač Miami, ktorý v záverečných sekundách štvrtej štvrtiny zápasu s Bostonom vypichol v strede ihriska loptu Rayovi Allenovi a smečom upravil stav na 101:99 pre domácich. Celtics rozohrávali spoza čiary na polovici Heat, Paul Pierce poslal loptu na kôš, kde ju Rajon Rondo vo výskoku nasmeroval medzi obruče efektným alley oop a poslal zápas do predĺženia. V ňom Rondo šiestimi bodmi zrazil Heat na kolená a jeho strela na 110:106, keď do konca nadstavenej päťminútovky zostávalo 34,3 s, definitívne pochovala nádeje domácich. Celtics vyhrali 112:106 aj bez zraneného Kevina Garnetta, pričom Pierce sa vrátil po šesťzápasovom výpadku a Rondo predtým chýbal jedno stretnutie. "Skvelé víťazstvo pre posilnenie nášho sebavedomia,“ pochvaľoval si kouč hostí Doc Rivers.

Až na posledný štvrtý pokus v sezóne sa podarilo Torontu zdolať Orlando a navyše na palubovke súpera 108:103. Raptors sa vyrovnali Magic v doskakovaní (35:35) a ťažili z efektívnejšej streľby z poľa (54,9 % - 41,9 %). "Myslím si, že sa predovšetkým čoraz lepšie poznáme. Začíname si na ihrisku rozumieť a prejavuje sa to," našiel kľúč k úspechu v minulej sezóne ešte hráč finalistu play-off Hedo Türkoglu, ktorý konto svojich bývalých spoluhráčov zaťažil 17 bodmi. Orlando prvý raz v tomto ročníku prehralo tri zápasy za sebou a tréner Stan Van Gundy tvrdí, že jeho tím hrá bez života. "Niekedy sa to stáva. Takéto veci bývajú mimo vašej kontroly. Ale my sme ich aktéri a je len na nás, aby sme privodili obrat. Je to naša kríza a my sa s ňou musíme popasovať. Na zázrak čakať nemôžeme, musíme sa o to pričiniť vlastnými silami," komentoval stav svojho mužstva Van Gundy.
V losangeleskom Staples Center sa po otváracej noci celej sezóny druhý raz stretli mestskí rivali Clippers a Lakers a za kratší koniec prekvapujúco ťahali favorizovaní obhajcovia titulu. Aj v tomto dueli platilo, že špičkový individuálny výkon nemusí priniesť víťazstvo celému tímu. Kobe Bryant nastrieľal 33 bodov, ale na 10 košov z poľa spotreboval až 30 pokusov a Lakers celkovo doplatili na úbohú úspešnosť 38,4 %. Obe mužstvá predviedli svoju ohromnú silu pod košom, pomer doskokov bol 50:44 pre Clippers, a to ešte Lakers hrali bez zraneného Paua Gasola, čo bol možno kľúčový faktor ich siedmej prehry v ročníku 91:102.

San Antonio sa podľa očakávania nezľutovalo nad trápiacim sa Detroitom a šnúru prehier stredajšieho súpera natiahlo na 11 zápasov (112:92). Pistons naposledy takto dlho čakali na víťazstvo v sezóne 1993/94, keď nedokázali vyhrať v 13 stretnutiach v rade. Atlanta naopak svoju úlohu zvládla a prerušila sériu 4 prehier jednoznačným triumfom nad najslabším tímom súťaže New Jersey 119:89. Štvrtý najlepší strelec sezóny Kevin Durant ešte nikdy nad New Orleans nevyhral a na tomto konštatovaní sa nič nezmenilo ani 6. januára. Jeho Oklahoma City podľahla 92:97 a Hornets v meste, kde v ročníku 2005/06 našli dočasné útočisko po hurikáne Katrina, vyhrali už štvrtý duel v rade. "Taký šialený zápas som ešte nevidel,“ komentoval tréner Phoenixu Alvin Gentry stredajšie meranie síl s Houstonom. Obe mužstvá sa predháňali, kto dokáže rýchlejšie prísť o náskok 16 bodov. Najskôr týmto rozdielom viedli domáci Suns, potom zase Rockets, ale z víťazstva 118:110 sa napokon tešil tím z Arizony. Golden State využilo poslednú šancu na víťazstvo v štvorzápasovej sérii na palubovkách súperov a po frustrujúcej prehre v Denveri zabralo v súboji posledných tímov divízií (Severozápadnej a Pacifickej) v Minnesote (107:101). Líder hostí Monta Ellis strávil v priebehu 48 hodín na ihrisku 83 z 96 možných minút. Napriek tomu zaznamenal 20 bodov, 7 doskokov a 6 asistencií a na otázku, či necíti únavu, odvetil: "Ani nie." Basketbalisti Memphisu piaty raz v rade už recept na svojho súpera nenašli, v Utahu prehrali 94:117 a na tohto súpera nestačili už 11 duelov za sebou. Naposledy Jazz zdolali 24. januára 2007. Posledný tím Juhovýchodnej divízie Washington nastúpil v Clevelande na pôde lídra Centrálnej divízie už bez suspendovaného "pištoľníka" Gilberta Arenasa a na výsledku sa to zákonite odzrkadlilo. Wizards v poslednom vzájomnom zápase s Cavaliers v základnej časti prehrali 98:121.

Streda - sumáre:
Los Angeles Clippers - Los Angeles Lakers 102:91
Najviac bodov: B. Davis 25 (10 asistencií), Kaman 21 (14 doskokov), E. Gordon 18 - Bryant 33, A. Bynum (14 doskokov) a S. Brown po 15, štvrtiny: 25:26, 27:17, 27:30, 23:18, 19 388 divákov

Orlando - Toronto 103:108
Najviac bodov: R. Lewis 24, Redick 22, D. Howard 20 (12 doskokov) - Bosh (12 doskokov) a Bargnani po 18, Türkoglu 17, štvrtiny: 27:23, 22:35, 19:28, 35:22, 17 461 divákov

Cleveland - Washington 121:98
Najviac bodov: L. James 23, S. O´Neal 17, A. Parker 16 - Jamison 26, Foye 18, N. Young 14, štvrtiny: 29:23, 36:20, 36:37, 20:18, 20 562 divákov

Utah - Memphis 117:94
Najviac bodov: C. Miles 24, Boozer 20, W. Matthews 15 - S. Young 22, Z. Randolph 18, Mayo 16, štvrtiny: 28:28, 32:20, 31:23, 26:23, 19 008 divákov

Phoenix - Houston 118:110
Najviac bodov: Nash 26 (12 asistencií), Stoudemire 25 (11 doskokov), Frye 22 - Brooks 34, Landry 31 (10 doskokov), Ariza 15, štvrtiny: 36:33, 17:27, 32:26, 33:24, 15 811 divákov

Miami - Boston 106:112 po predĺžení
Najviac bodov: Wade 44, Haslem 19, J. O´Neal 14 - Rondo 25, Allen 22, Perkins 20 (10 doskokov), štvrtiny: 35:30, 19:27, 24:18, 23:26 - 5:11, 19 600 divákov

Oklahoma City - New Orleans 92:97
Najviac bodov: Durant 27, J. Green 20, Krstič a Westbrook po 11 - David West 19, Okafor 15, C. Paul 14, štvrtiny: 23:23, 23:25, 35:31, 11:18, 17 836 divákov

San Antonio - Detroit 112:92
Najviac bodov: T. Parker 23, R. Jefferson 17, Ginobili 16 - Hamilton 29, Villanueva 14, Stuckey 13, štvrtiny: 27:28, 32:24, 18:23, 35:17, 17 337 divákov

Atlanta - New Jersey 119:89
Najviac bodov: J. Crawford 29, Joe Johnson 20, Marvin Williams 12 - Ji 19 (11 doskokov), Harris 15, B. Lopez 12, štvrtiny: 32:15, 29:30, 28:25, 30:19, 11 219 divákov

Minnesota - Golden State 101:107
Najviac bodov: Al Jefferson 26 (14 doskokov), Kove 23 (16 doskokov), C. Brewer 19 - Maggette 28, Ellis 20, Curry 16, štvrtiny: 22:34, 22:27, 23:17, 34:29, 12 046 divákov