27. apríla 2006

Zedník s gólom, Handzuš asistoval

V stredajších zápasoch úvodného kola play off si svoje individuálne štatistiky vylepšila dvojica slovenských hokejistov. Montrealský Richard Zedník otváral v polovici stretnutia strelecký účet v ...

TORONTO 27. apríla (WN/SITA) - V stredajších zápasoch úvodného kola play off si svoje individuálne štatistiky vylepšila dvojica slovenských hokejistov. Montrealský Richard Zedník otváral v polovici stretnutia strelecký účet v súboji s Carolinou, ktorá po dvoch prehrách na vlastnom ľade hrala s nožom na krku. V riadnom hracom čase padol ešte jeden gól, za chrbátom Francúza Cristobala Hueta skončil puk z hokejky kapitána “hurikánov” Roda Brind’Amoura a na rad tak prišlo predĺženie. V štvrtej minúte nadstaveného času ukončila duel v početnej výhode presná strela Erica Staala. “Už sme museli vyhrať,” vyjadril sa autor rozhodujúceho zásahu a zároveň tretí najproduktívnejší hráč svojich farieb v základnej časti. V bránke hostí dostal po posledných rozpačitých výkonoch tímovej jednotky Martina Gerbera šancu ukázať svoje schopnosti nováčik Cam Ward a zhostil sa jej výborne. Vo svojom premiérovom štarte vo vyraďovacích bojoch zneškodnil 27 pokusov súpera a výrazne prispel k prvej výhre svojho tímu nad kanadským protivníkom. Canadiens môže okrem prehry mrzieť aj strata Saku Koiva. Legendárny fínsky útočník nedohral zápas pre zranenie ľavého oka po zásahu hokejkou protihráča Justina Williamsa.

Buffalo sa v zápase na pôde Philadelphie ujalo vedenia už v tretej minúte, no domácim sa ešte v tej istej časti hry podarilo vyrovnať. Vo vlastnom oslabení sa po presnej prihrávke Michala Handzuša presadil Brian Savage. Ďalšie minúty sa už odohrávali pod taktovkou Petra Forsberga. Hviezdy švédsky center zaťažil konto “šablí” dvomi presnými zásahmi, ku ktorým pridal aj jednu asistenciu a doviedol svoj tím k výhre 4:2. “Necítil som väčší tlak než ostatní hráči. Keď budeme hrať rovnakým spôsobom, môžeme s Buffalom uspieť,” vyhlásil Forsberg. “Museli sme odpovedať na to, čo sa stalo v druhom zápase v Buffale a podarilo sa nám to,” uviedol kormidelník “letcov” Ken Hitchcock, ktorého zverenci tak pred vlastnými fanúšikmi odčinili debakel 2:8 z predchádzajúceho merania síl a znížili stav v sérii na 1:2.

“Jazdci” z New Yorku sa predstavili prvýkrát vlastnému publiku, no ani domáce prostredie, ani návrat ťahúňa ofenzívy Jaromíra Jágra im nepomohol a s New Jersey prehrali už po tretíkrát v rade, tentokrát 0:3. “Je to play off. Keď môžem hrať, tak nastúpim,” povedal rodák z Kladna, ktorý strávil na ľade 17 minút a svätyňu súpera ohrozil iba jedenkrát. “Viem, že to nebolo nič moc, ale snažil som sa odviesť maximum,” dodal na záver. Hrdinom stretnutia bol brankár “diablov“ Martin Brodeur. Kanadský reprezentant úplne vymazal strelcov manhattanského tímu a do štatistík si pripísal už 21. shutout vo vyraďovacích bojoch. K vyrovnaniu rekordu legendárneho Patricka Roya mu tak chýbajú ešte dva zápasy s čistým štítom.

Na pokraji vyradenia sa nachádzajú aj hokejisti Dallasu, ktorí ešte stále nenašli ten správny recept na Colorado. “Lavíny” mali po dvoch výhrach u súpera prvýkrát výhodu domáceho prostredia a zápas začali dobre, po úvodnej dvadsaťminútovke viedli 2:1. No “hviezdam” patrila prostredná časť hry a dvomi presnými zásahmi naklonili misky váh na svoju stranu. Tesný náskok potom úspešne bránili až do poslednej minúty. Za vylúčenie Brendena Morrowa pykali hostia vyrovnávajúcim gólom v podaní Andrewa Brunetta a duel dospel do predĺženia. Nadstavený čas ukončil už po minúte šťastným gólom Alex Tanguay, jeho prihrávku adresovanú Ianovi Laperrierovi korčuľou nešťastne tečoval za chrbát bezmocného Martyho Turca Willie Mitchell.

Východná konferencia:

NY Rangers - New Jersey 0:3 (0:2, 0:1, 0:0) - stav série 0:3

Góly: 2. Langenbrunner (Eliáš, Rafalski), 10. Eliáš (Langenbrunner, Hale), 23. Parise (Gionta, Gomez). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:20. Brankári: Lundqvist - Brodeur. Diváci: 18 200.

Montreal - Carolina 1:2 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1) - stav série 2:1

Góly: 30. ZEDNÍK (Ryder, Souray) - 52. Brind’Amour (Hedican, Commodore), 64. Staal (Hedican, Stillman). Vylúčení: 7:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:36. Brankári: Huet - C. Ward. Diváci: 21 273.

Philadelphia - Buffalo 4:2 (1:1, 2:0, 1:1) - stav série 1:2

Góly: 7. Savage (HANDZUŠ, Hatcher), 27. Forsberg, 33. Forsberg (Gagne, Knuble), 60. Gagne (Forsberg, Knuble) - 3. Kotalík (Afinogenov, Connolly), 45. Connolly (Kalinin, Afinogenov). Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 27:28. Brankári: Esche - R. Miller. Diváci: 19 984.

Západná konferencia:

Colorado - Dallas 4:3 po predĺžení (2:1, 0:2, 1:0 – 1:0) - stav série 3:0

Góly: 6. Sakic (B. Clark, Brisebois), 19. Tanguay (Hejduk, Wolski), 60. Brunette (Sakic, Tanguay), 62. Tanguay (McLean, Laperriere) - 11. S. Barnes (Morrow), 29. Klemm (Miettinen, Morrow), 40. Zubov (J. Jokinen, Modano). Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 29:22. Brankári: Theodore - Turco. Diváci: 18 007.