Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2009

Zemetrasenie v Indonézii si vyžiadalo najmenej 44 obetíStredajšie silné zemetrasenie na indonézskom ostrove Jáva pripravilo o život najmenej 44 ľudí a desiatky ďalších evidujú ako nezvestných. Vo štvrtok o tom informoval hovorca tamojšieho úradu ...Zdieľať
JAKARTA 3. septembra (WEBNOVINY) - Stredajšie silné zemetrasenie na indonézskom ostrove Jáva pripravilo o život najmenej 44 ľudí a desiatky ďalších evidujú ako nezvestných. Vo štvrtok o tom informoval hovorca tamojšieho úradu civilnej ochrany Priyadi Kardono. V súvislosti so zemetrasením podľa neho hospitalizovali 110 osôb, z toho desať v kritickom stave. Ako uviedol predstaviteľ indonézskeho ministerstva sociálnych vecí, ktorý sa predstavil menom Mardi, otrasy spôsobili rozsiahle škody v provincii Západná Jáva, kde vážne poškodili alebo zdemolovali vyše 700 budov. Jednu z dedín v okrese Cianjur zasiahol zosuv pôdy, ktorý zaživa pochoval desiatky ľudí. Na mieste pracujú záchranári, ktorí doteraz našli najmenej 10 tiel.


Podľa aktualizovaných údajov Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov amerických (USGS), ktorý zaznamenáva zemetrasenia na celom svete, zasiahli západnú Jávu o 14:55 miestneho času (9:55 SELČ) otrasy s magnitúdom 7,0. Epicentrum sa podľa neho nachádzalo približne 195 kilometrov juhovýchodne od Jakarty, kde podobne ako v iných mestách vystrašení ľudia vybiehali na ulice. Zemetrasenie bolo cítiť aj na susednom ostrove Bali vzdialenom stovky kilometrov od epicentra. Úrady vydali výstrahu pred vlnami tsunami, po jednej hodine ju však odvolali. Podľa USGS otrasy nastali v hĺbke 50 kilometrov. Seizmológovia v oblasti zaznamenali niekoľko desiatok následných otrasov.

Posledné veľké zemetrasenie s magnitúdom 7,7 zasiahlo Jávu v roku 2006. Zahynulo pri ňom 596 ľudí a 74 000 prišlo o svoje domovy.

SITA_AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Britskí tínedžeri chceli vyvraždiť celú školu, povedal prokurátor
<< predchádzajúci článok
Izraelčania a Palestínčania rokovali na vysokej úrovni

Zemetrasenie v Indonézii si vyžiadalo najmenej 44 obetí - diskusné fórum čitateľov