Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2009

Britskí tínedžeri chceli vyvraždiť celú školu, povedal prokurátorDvaja britskí tínedžeri vypracovali podrobný plán vyvraždenia svojich spolužiakov a učiteľov. Boli inšpirovaní masakrou na americkej strednej škole Columbine pred 10 rokmi. Ako uviedol v stredu na ...Zdieľať
LONDÝN 3. septembra (WEBNOVINY) - Dvaja britskí tínedžeri vypracovali podrobný plán vyvraždenia svojich spolužiakov a učiteľov. Boli inšpirovaní masakrou na americkej strednej škole Columbine pred 10 rokmi. Ako uviedol v stredu na úvodnom súdnom pojednávaní prokurátor Peter Wright, 16-ročný Ross McKnight a 18-ročný Matthew Swift chceli v rámci svojho "Projektu Dúha" umiestniť bombu v nákupnom centre a pozabíjať učiteľov a študentov chlapčenskej školy v manchesterskej štvrti Audenshaw. Masakru mali podľa neho uskutočniť na 10. výročie udalostí v Columbine, kde 20. apríla 1999 zahynulo 12 študentov, učiteľ a obaja útočníci.


"Vojdeme do školy a keď sa to skončí, nikto neodíde živý," napísal podľa žalobcov McKnight do svojho denníka. Svoj plán pritom nazval "vôbec najväčšou masakrou". Súdna porota si tiež vypočula, že trezor v Swiftovej spálni obsahoval plány školy a návod na výrobu výbušného zariadenia pomocou peroxidu acetónu. V trezore sa tiež nachádzal počítač s plánmi, poznámkami a fotografiou útočníkov z Columbine, ktorá pochádzala zo záznamu kamerového systému počas masakry pred desiatimi rokmi. Pod záberom bolo napísané: "Hovorí sa, že obrázok povie viac ako tisíc slov. Toto je môj najobľúbenejší obrázok na celom svete."

Podľa Wrighta dvojica chcela napodobniť činy Erica Harrisa a Dylana Klebolda zo strednej školy Columbine. "Diskutovali, fantazírovali a nakoniec sa dohodli, že svoje predstavy premenia na skutočnosť," tvrdí prokurátor. McKnight údajne prezradil svoj plán, keď v marci opitý zatelefonoval nemenovanému dievčaťu. Nasledujúci deň sa o tom dozvedela matka dievčaťa, ktorá išla s dcérou na políciu. Obhajcovia, ktorí zatiaľ na súde nevystúpili, obvinenia popierajú. McKnight po svojom zatknutí odmietol vypovedať, zatiaľ čo Swift sa obhajoval slovami, že je "pomätený pubertiak s bujnou fantáziou".

SITA_AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V odvykacom centre v Mexiku zabili 18 ľudí
<< predchádzajúci článok
Zemetrasenie v Indonézii si vyžiadalo najmenej 44 obetí