Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. júna 2007

Ženská obriezka je konečne trestným činomEgypt vo štvrtok s definitívnou platnosťou postavil ženskú obriezku mimo zákon. V dôsledku odstránenia klitorisu totiž deň predtým zomrelo 12-ročné dievča. Zákrok, ktorý postihuje moslimské i ...Zdieľať

KÁHIRA 28. júna (WEBNOVINY) - Egypt vo štvrtok s definitívnou platnosťou postavil ženskú obriezku mimo zákon. V dôsledku odstránenia klitorisu totiž deň predtým zomrelo 12-ročné dievča. Zákrok, ktorý postihuje moslimské i kresťanské ženy v Egypte a vykonáva sa už od čias faraónov, bol oficiálne zakázaný v roku 1997, no lekári ho mohli ďalej uskutočňovať v "mimoriadnych prípadoch".

Minister zdravotníctva Hatem al-Gabálí vo štvrtok rozhodol o zákaze vykonávať tento drastický zákrok, platnom pre všetkých lekárov a zdravotníkov v súkromných i verejných zdravotníckych zariadeniach, informoval agentúru AFP predstaviteľ ministerstva zdravotníctva. Každá vykonaná obriezka "bude považovaná za porušenie zákona a ako taká bude potrestaná," vyhlásil úradník a dodal, že ide o "trvalý zákaz".

Prieskum z roku 2000 odhalil, že zákrok podstúpilo 97 percent egyptských žien. V dôsledku operácie v stredu zomrela v meste Minya, ležiacom na Níle južne od Káhiry, 12-ročná Bedur Ahmed Šakerová, ktorá obriezku podstúpila na súkromnej klinike. Malá pacientka zomrela skôr, než ju stihli previezť do nemocnice. Matka dievčaťa obvinila operujúcu lekárku zo zanedbania starostlivosti a tvrdí, že jej smrť spôsobilo anestetikum, použité pri operácii, a nie samotný zákrok, za ktorý zaplatila v prepočte deväť dolárov. Polícia obe ženy zatkla.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Paris Hilton hovorila o pobyte vo väzení v šou Larryho Kinga
<< predchádzajúci článok
Školákom ide horšie nemčina ako angličtina

Ženská obriezka je konečne trestným činom - diskusné fórum čitateľov