Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. decembra 2006

Žiadna z nových členských krajín EÚ nespĺňa kritériá pre euroŽiadny z nových členských štátov Európskej únie (EÚ) nespĺňa všetky kritériá na vstup do eurozóny, pričom mnohé z nich čelia vysokej inflácii a rozsiahlym rozpočtovým deficitom, uvádza sa v ...Zdieľať

BRUSEL 1. novembra (WEBNOVINY) - Žiadny z nových členských štátov Európskej únie (EÚ) nespĺňa všetky kritériá na vstup do eurozóny, pričom mnohé z nich čelia vysokej inflácii a rozsiahlym rozpočtovým deficitom, uvádza sa v návrhu správy Európskej komisie (EK). Slovensko zatiaľ plní len kritérium dlhodobých úrokových sadzieb, je však na dobrej ceste k splneniu požiadaviek týkajúcich sa centrálnej banky, stability devízových kurzov, a pri dostatočnom úsilí aj rozpočtového deficitu. Ako ďalej vyplýva z návrhu správy, ktorú plánuje EK zverejniť 6. decembra, miera inflácie na Slovensku dosiahla v októbri 4,3 %, čo je vysoko nad požadovaným prahom 2,8 %. Podľa návrhu správy, ktorý sa podarilo získať v predstihu agentúre Reuters, by sa však mala miera inflácie na Slovensku "v rokoch 2007 a 2008 podľa očakávania zmierniť." SR by tak pri trvalom úsilí mohlo dosiahnuť vytýčený cieľ vstúpiť do menovej únie v roku 2009.

Správa EK hodnotí, či uchádzači o vstup do eurozóny splnili kritériá v piatich oblastiach. Všíma si legislatívu o centrálnej banke, infláciu, rozpočtový deficit, stabilitu devízových kurzov a dlhodobé úrokové sadzby. Najlepšie si zatiaľ z nových členských krajín okrem Slovinska, ktoré sa už dohodlo na vstupe do eurozóny od 1. januára 2007, počína Cyprus. Návrh správy EK uvádza, že Cyprus vyhovel trom z piatich podmienok a má blízko aj k splneniu ďalších dvoch, ktorými sú zmena legislatívy o centrálnej banke a stabilita devízových kurzov. Krajina by tak mohla prijať euro v roku 2008.

Pre rýchle rastúce pobaltské ekonomiky Estónsko a Lotyšsko zostáva najväčším problémom silný rast cien. Estónsko sa vo štvrtok zaradilo ku krajinám, ako ČR, Maďarsko či Litva, ktoré sa museli vzdať pôvodného plánu na prijatie eura. Vzhľadom k inflačnému výhľadu je totiž nepravdepodobné, aby Litva splnila kritériá na vstup do eurozóny podľa plánu v roku 2008. Poľsko má síce nízku infláciu i dlhodobé úrokové sadzby, má však privysoký rozpočtový deficit a jeho mena zlotý má príliš volatilný kurz. Navyše poľská legislatíva o centrálnej banke nie je zlučiteľná s normami EÚ. Jediným kandidátom, ktorý nespĺňa ani jednu z hodnotených podmienok, je Maďarsko.

SITA, Reuters, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež jasne vyjadril želanie, aby Ankara vstúpila do EÚ
<< predchádzajúci článok
Medzinárodné letisko Pudong pozastavilo lety

Žiadna z nových členských krajín EÚ nespĺňa kritériá pre euro - diskusné fórum čitateľov