Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. januára 2007

Židovský štát má arabského ministraIzraelská vláda v nedeľu prijala do svojich radov arabského politika z ľavicovej Strany práce Ralíba Madžadlíha. Informoval o tom úrad izraelského premiéra. Za vstup Madžadlíha do vlády ...Zdieľať

JERUZALEM 28. januára (WEBNOVINY) - Izraelská vláda v nedeľu prijala do svojich radov arabského politika z ľavicovej Strany práce Ralíba Madžadlíha. Informoval o tom úrad izraelského premiéra. Za vstup Madžadlíha do vlády hlasovali v nedeľu všetci ministri s výnimkou ministra pre strategické záležitosti Avigdora Liebermana, ktorý sa už v minulosti "preslávil" častými slovnými útokmi na izraelských Arabov.

Madžadlíh (53) sa tak stane prvým arabským ministrom v histórii židovského štátu. V roku 2001 bol za ministra bez portfeja vymenovaný drúzsky politik Saláh Taríf, po deviatich mesiacoch však musel po obvinení z korupcie z tohto postu odísť. Arabi tvoria približne 20 percent z celkového počtu 7 miliónov izraelských občanov.

Madžadlíh bude zatiaľ ministrom bez portfeja, časom by sa mohol podľa vládnych zdrojov ujať vedenia novovytvoreného ministerstva pre vedu, kultúru a šport.

Arabského politika nominoval do vlády Amir Perec, minister obrany a predseda Strany práce, ktorej je Madžadlíh členom. Podľa izraelských médií je Perecov výber izraelského Araba pokusom o získanie podpory arabských členov strany pred májovými voľbami predsedu strany. Podľa niektorých analytikov Strana práce zvolila takúto nomináciu aj ako istú formu protestu proti politike ministra pre strategické záležitosti Liebermana.

Premiér Ehud Olmert pribral Liebermanovu ultranacionalistickú stranu Izrael, náš domov do vlády v záujme získania pohodlnej väčšiny v parlamente, vzbudil tým však veľkú nevôľu Palestínčanov, izraelských Arabov, ale aj niektorých popredných židovských politikov. V prípade vstupu Liebermana do vlády z nej chcela vystúpiť aj Strana práce - argumentovala, že rozšírenie vlády o stranu, ktorá presadzuje tvrdú politiku voči Palestínčanom, ešte viac skomplikuje napätú situáciu v izraelsko-palestínskych vzťahoch. Nakoniec si to však predstavitelia Strany práce rozmysleli a Liebermana akceptovali.

Madžadíh bol doteraz predsedom parlamentného výboru pre životné prostredie. Vymenovanie prvého arabského ministra je významným signálom pre arabských občanov Izraela, že ich vláda sa bude snažiť o ich zrovnoprávnenie v politickom živote, ako aj v sociálnej oblasti, povedal Madžadlíh v prvej reakcii po svojom zvolení.

Izrael, náš domov je stranou podporovanou prevažne prisťahovalcami z bývalého Sovietskeho zväzu a jej predseda Avigdor Lieberman je známy ostrou protipalestínskou rétorikou. Izraelská ľavica aj médiá ho označujú za rasistu, najmä odkedy začal presadzovať vysťahovanie izraelských Arabov za hranice židovského štátu. Lieberman sa obhajuje tvrdením, že jeho "predstavy sú humánnejšie a komplexnejšie ako ktorékoľvek iné, ktoré sú momentálne na stole".

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Urbáni odporúča mladým, aby vstúpili do 2. piliera
<< predchádzajúci článok
HDP Ruska prekoná v tomto roku rekord Sovietskeho zväzu

Židovský štát má arabského ministra - diskusné fórum čitateľov

Projev rabína na Mezinárodní konferenci o ...29.1. 9:40:19