Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. januára 2007

Ekonomické veľmoci sa dohodli na pokračovaní rokovaní WTOVýznamné ekonomické veľmoci USA, Európska únia (EÚ) a ďalšie kľúčové členské krajiny Svetovej obchodnej organizácie (WTO) podľa generálneho riaditeľa WTO Pascala Lamyho podporili jeho výzvu na pokračovanie v rozhovoroch o liberalizácii svetového obchodu.Zdieľať

Ministri obchodu z približne 30 krajín takisto vyjadrili optimizmus, podľa nich bude však cesta k uzavretiu dlho očakávanej dohody ešte zložitá. "Myslím si, že sme sa dostali opäť k rokovaniam, " uviedol eurokomisár pre obchod Peter Mandelson na každoročnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Takzvané "dohské" kolo rokovaní o liberalizácii svetového obchodu sa prerušilo minulý rok v júli kvôli politicky citlivej téme poľnohospodárstva. V súčasnosti podľa Lamyho prejavili ochotu uskutočniť ústupky EÚ, USA a ďalšie mocnosti ako Japonsko a Brazília, čo považuje generálny riaditeľ WTO za kľúč k úspechu. Na vlády členských krajín vyvíjajú tlak aj rôzne obchodné skupiny, ktoré chcú, aby sa pokračovalo v rokovaniach a dosiahla sa dohoda.

Na uzavretie zmluvy je však potrebné, aby Washington znížil dotácie na poľnohospodárske produkty a EÚ a rozvojoví dovozcovia, ako India, akceptovali nižšie clá na poľnohospodárske produkty, rozvojové krajiny ako celok by zároveň mali znížiť dovozné clá na priemyselné produkty. Ako predstavitelia WTO informovali, hlavní vyjednávači USA, EÚ, Brazília a a pravdepodobne ďalšie krajiny by sa mali v pondelok stretnúť v Ženeve, aby diskutovali o ďalšom postupe v rokovaniach.

SITA, Reuters


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
HDP Ruska prekoná v tomto roku rekord Sovietskeho zväzu
<< predchádzajúci článok
Valentovič ohlásil celoplošné zníženie cien liekov

Ekonomické veľmoci sa dohodli na pokračovaní rokovaní WTO - diskusné fórum čitateľov

nejrychleji rostoucí ekonomiky29.1. 9:33:51