19. marca 2015

Žilina sa opäť zachránila v extralige, v barážovej sérii zdolala Detvu

Na snímke zľava brankár Viktor Volentier a Marek Pač (obaja Detva) v piatom zápase baráže o účasť v hokejovej Tipsport extralige MsHK Doxxbet Žilina - HK 07 Detva v Žiline 19. marca 2015. Foto: TASR/Branislav Račko
Žilina 19. marca (TASR) - Hokejisti MsHK DOXXbet Žilina sa zachránili v najvyššej domácej súťaži. Vo štvrtkovom piatom barážovom dueli o extraligu zdolali HC 07 Detva 3:2 a v celej sérii triumfovali 4:1. Medzi elitou sa udržali už druhý rok za sebou, vlani zdolali Bardejov rovnako 4:1 na zápasy.

Zverenci trénera Petra Mikulu odštartovali tohtoročnú baráž úspešne, keď v úvodnom dueli deklasovali súpera spod Poľany 7:2. V druhom sa však hostia otriasli a po dramatickom priebehu sa tešili z triumfu 6:5. Domáce prostredie v ďalších dvoch dueloch však Detve neprospelo a po prehre 1:6 v treťom zápase podľahla "vlkom" aj v tom štvrtom v pomere 1:3. Definitívnu bodku za barážou dala Žilina vo štvrtok po víťazstve 3:2.

5. zápas baráže o extraligu

MsHK DOXXbet Žilina - HC 07 Detva 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Góly: 29
. Krajči (Jabrocký, Drevenák), 36. Demel (Procházka, Nádašdi), 45. Drevenák (Nádašdi, Demel) - 8. Parkhouse (Graham, Srnka), 60. Říha (Srnka). Rozhodovali: J. Konc, Müllner - Bednár, Holienka, vylúčení: 4:10, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 1012 divákov

MsHK DOXXbet Žilina: Cibuľa - Krčula, Grman, Hudec, Nádašdi, Bobček, Ďurkech, Mravec - Kanko, Demel, Procházka - Drevenák, Jabrocký, Krajči - Valášek, Drábek, Staněk - Bezák, Paleček, Šimko - Lipovský

HC 07 Detva: Volentier - Hataš, Pač, Sládok, Zorvan, Predajniansky, Mačkovič, Pinka - Buda, Fekiač, Žilka - Parkhouse, Srnka, Graham - Říha, Petro, Themár - Hajnik, Kanaet, Jakubík

/na zápasy 4:1 - Žilina sa udržala v extralige/
.

Úvodný gól Detvy

Už úvodné striedanie elitnej formácie Žiliny predznamenalo enormnú útočnú snahu, Volentier však za obrovskej pomoci šťastia odolával. Detvu zachránil pri pokusoch Kanka aj Šimka a zároveň vlial spoluhráčom potrebný impulz. Tí sa postupom času otriasli a na otvárací gól im stačilo prvé dlhšie striedanie v útočnej tretine. Graham našiel pred Cibuľom Parkhousea a ten z prvej rozvlnil sieť - 0:1. Už o niekoľko sekúnd mohol pridať druhý gól Pač, ale odrazený príklep od Grmanových korčúľ skončil len na pravej žŕdke. Nasledujúce minúty sa niesli v znamení neúspešného boja žilinských útočníkov s brankárom hostí Volentierom. Ani tri presilové hry či drvivá prevaha v početnosti striel "vlkom" na gól nestačili. V detvianskej bránke skončil síce jeden puk, tomu však Kanko v 13. minúte pomohol do siete nedovolene rukou.

Na snímke Robert Krajči (Žilina) v piatom zápase baráže o účasť v hokejovej Tipsport extralige MsHK Doxxbet Žilina - HK 07 Detva v Žiline 19. marca 2015. Foto: TASR/Branislav Račko
.

Druhá tretina patrila vlkom

V úvode druhej tretiny ponúkol Pač domácim ďalšiu presilovku. Tí ňou gólovo pohrdli, za čo mohli pykať. Pač po návrate z trestnej "vykúpal" dvoch domácich hráčov, no v bekhendovom blafáku ho zozadu nedovolene zastavil Krčula a hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. Hosťujúci obranca zvolil tú istú kľučku, no opäť neuspel. V 29. minúte sa "vlci" napokon dočkali vyrovnania, Krajči ešte v prvej tutovke pred bránkou netrafil, no odrazený už puk poslal do siete - 1:1. Detve viditeľne dochádzali sily a Volentier sa každým zákrokom ťažšie dvíhal z ľadu. Žilinčania ale často pálili slepými a hosťujúcemu brankárovi situáciu uľahčovali. Zlom nastal až v oslabení pri vylúčení Jabrockého, keď Demelova strela z pravého krídla prepadla do siete - 2:1.

Na snímke zľava Michal Valášek (Žilina) a Lukáš Říha (Detva) v piatom zápase baráže o účasť v hokejovej Tipsport extralige MsHK Doxxbet Žilina - HK 07 Detva v Žiline 19. marca 2015. Foto: TASR/Branislav Račko
.

Detvu zrážali vylúčenia

V tretej tretine už nemala Detva nárok na zvrat. Do kolien ju zrážali pribúdajúce vylúčenia, príliš často hrala len s tromi hráčmi a aj preto kapitulovala tretíkrát. V 45. minúte to Drevenák vzal na seba a z ostrého uhla prekonal Volentiera. Hostia hrali do 50. minúty pravidelne v oslabení a Žilina sa na záver sezóny bavila hokejom. V koncovke jej to však nevychádzalo podľa predstáv a unavenému Volentierovi pribúdali desatiny percent v štatistike úspešných zákrokov. Gól napokon padol ešte v čase 59:59 do domácej siete, jeho autorom bol Lukáš Říha. Žilina sa po víťazstve 3:2 udržala medzi slovenskou hokejovou elitou.

Na snímke zľava brankár Viktor Volentier a Ivan Zorvan (obaja Detva), Petr Kanko (Žilina) a Jozef Sládok (Detva) v piatom zápase baráže o účasť v hokejovej Tipsport extralige MsHK Doxxbet Žilina - HK 07 Detva v Žiline 19. marca 2015. Foto: TASR/Branislav Račko

Na snímke zľava Juraj Petro (Detva) a Juraj Jabrocký (Žilina) v piatom zápase baráže o účasť v hokejovej Tipsport extralige MsHK Doxxbet Žilina - HK 07 Detva v Žiline 19. marca 2015. Foto: TASR/Branislav Račko

DEFINITÍVA: Futbalový svetový šampionát v Katare bude v zime