23. októbra 2008

Žilinčania na úvod F-skupiny nestačili na HSV

Futbalisti úradujúceho slovenského vicemajstra MŠK Žilina prehrali vo štvrtkovom stretnutí 1. kola F-skupiny hlavnej súťaže Pohára UEFA 2008/09 s nemeckým Hamburgerom SV 1:2 (0:2). Na štadióne pod ...

ŽILINA 23. októbra (WEBNOVINY) - Futbalisti úradujúceho slovenského vicemajstra MŠK Žilina prehrali vo štvrtkovom stretnutí 1. kola F-skupiny hlavnej súťaže Pohára UEFA 2008/09 s nemeckým Hamburgerom SV 1:2 (0:2). Na štadióne pod Dubňom boli zverenci trénera Dušana Radolského favorizovanému lídrovi bundesligy minimálne vyrovnaným súperom, no doplatili na nepremieňanie šancí. Naopak, favorit zápasu sa z dvoch vážnejších príležitostí presadil dvakrát v prvom dejstve zásluhou Chorvátov Petriča a Oliča. Po zmene strán pri zvýšenom žilinskom úsilí skorigoval na 1:2 pekným volejom striedajúci Rilke, to však bolo zo strany MŠK všetko. Najbližšie sa „žlto-zelení“ predstavia v európskom pohári č. 2 o dva týždne, vo štvrtok 6. novembra v slávnej Amsterdam Aréne proti domácemu Ajaxu. Výsledok - štvrtok: F-skupina: MŠK Žilina - Hamburger SV (Nem.) 1:2 (0:2) Góly: 69. Rilke - 16. Petrič, 45.+ Olič, ŽK: 59. M. Ďurica, 72. Piaček, 78. Adauto - 79. B. Reinhardt, rozhodovali: Asumää - Koskela, Heininen (všetci Fín.), 9871 divákov Zostavy: Žilina: D. Perniš - Pekarík, Piaček (87. V. Leitner), Vomáčka, Tesák - Zdeno Štrba, Šourek (54. M. Ďurica) - Vladavič, Adauto, Karoglan (66. Rilke) - Štyvar Hamburg: F. Rost - Demel, B. Reinhardt, Mathijsen, Atouba (83. J. Boateng) - Trochowski, D. Jarolím, Benjamin, Olič - P. Guerrero (74. Pitroipa) - Petrič Žilinčania začali svoje úvodné vystúpenie v F-skupine Pohára UEFA proti favoritovi nebojácne. V 8. min strieľal spoza šestnástky Vladavič, jeho pokus brankár Hamburgu poľahky zneškodnil. O štyri minúty neskôr sa aktívny Vladavič po narážačke s Adautom ocitol v obrovskej príležitosti sám pred Rostom, brankár nemeckého mužstva však stihol pokus o prehodenie z kopačky legionára z Bosny a Hercegoviny vytlačiť mimo troch žrdí. Hamburčania potvrdili svoju „veľkosť“ v 16. min, keď dokázali udrieť z prvej vážnejšej šance - center do domáceho pokutového územia „upratal“ hlavou nikým nekrytý Petrič pohodlne k ľavej žrdi - 0:1. Zaskočení „žlto-zelení“ mohli vyrovnať v 25. min, no po Pekaríkovom centri a hlavičke Adauta sa vyznamenal Rost. Vzápätí na Pekaríkovu prihrávku pred bránku nikto nezareagoval a Šourek poslal svoj pokus mimo. Vynikajúco hrajúce duo na pravej strane poľa MŠK Pekarík - Vladavič zakombinovalo aj v 37. min, no prienik prvého menovaného až do „malého vápna“ hosťujúca defenzíva zblokovala na rohový kop. Keď sa už zdalo, že mužstvá pôjdu do kabín za stavu 0:1, dostal sa k odrazenej lopte po rohovom kope Olič a nekompromisne ju poslal do siete - 0:2. Po zmene strán sa pokúsil s nepriaznivým stavom čosi urobiť neúnavný Vladavič, jeho pokus však skončil len v náručí Rosta. V 57. min odpovedal Petrič strelou tesne vedľa ľavej žrde Pernišovej svätyne. Takmer 10 000 divákov na štadióne pod Dubňom sa však predsa len dočkalo zníženia. Trénerovi MŠK Dušanovi Radolskému vyšlo striedanie, keď poslal na trávnik Emila Rilkeho. Prvý dotyk s loptou českého legionára znamenal vykresanie nádeje na bodový zisk, keď v 69. min po Vladavičovom centri skončil jeho nekompromisný volej v Rostovej sieti - 1:2. Domáci následne zvýšili obrátky, kapitán Štrba predviedol pekný slalom, ale v šestnástke spadol a svoju akciu nezakončil. Do otvorenej obrany MŠK sa snažili prenikať hráči HSV a Oličovu hlavičku musel likvidovať Perniš. Práve chorvátsky reprezentant bol hrdinom v 85. min, keď vyhlavičkoval z bránkovej čiary Adautov priamy kop. Záverečné dobýjanie bránky hostí už vytúžené vyrovnanie neprinieslo, a tak si aktuálny líder I. nemeckej bundesligy pripísal do tabuľky očakávané tri body. Hlasy: Dušan Radolský (tréner MŠK Žilina): „Blahoželám súperovi k víťazstvu. Zároveň gratulujem mojim hráčom, ktorí dnes odohrali veľmi dobrý zápas. Proti kvalitnému Hamburgu sme si vypracovali najmä v I. polčase dobré príležitosti, z ktorých sme aspoň dve mali premeniť. Po zmene strán sme prešli na ofenzívnejší herný štýl, dali gól a mali aj ďalšie šance na skórovenie. Dnes sme nemuseli prehrať. Martin Jol (tréner Hamburgeru SV): „Samozrejme, sme veľmi spokojní s výsledkom. Za stavu 2:0 sme si boli už istí víťazstvom, ale po znížení domácimi sme zneisteli, uspokojili sa. Pi tlaku MŠK v závere duelu sme sa obávali vyrovnania. Pre nás je dôležité, že sme v Žiline vyhrali a do tabuľky si pripísali tri Emil Rilke (stredopoliar MŠK a autor jediného gólu Žiliny): "Už v prvom polčase sme mali tri veľmi dobré šance, z ktorých sme mohli dať gól. Oni skórovali dvakrát z dvoch príležitostí a my sme to potom mali už veľmi ťažké. Aj v lige hráme doma na jednu bránku, väčšina mužstiev sem chodí len brániť. Som samozrejme rád, že som dal po svojom príchode na trávnik gól, len škoda, že to neznamenalo bodový zisk.“ Zdeno Štrba (stredopoliar a kapitán MŠK): „Myslím si, že sme mali viac šancí a určite sme mali aspoň na bod. Oni mali v prvom polčase dve štandardky, ´Perník´ (brankár Žiliny Perniš, pozn.) sa ani nedotkol lopty a dvakrát ju vyhadzoval z bránky. My sme mali už v prvom dejstve tri alebo štyri slušné príležitosti. Celkovo to bol dobrý zápas. Z výsledku sme pochopiteľne sklamaní, ale som rád, že sme pobavili divákov a dokázali sme si, že sa dá hrať proti každému tímu.“ Dušan Perniš (brankár MŠK): „Lopty som sa takmer vôbec nedotkol, no dvakrát som ju v prvom polčase vyhadzoval na polovicu. Celkovo sme však radi, že sme tento duel v podstate zvládli. Ukázali sme aj dobrý herný prejav, ale samozrejme, škoda výsledku. My sa v Európe ešte len učíme, Hamburg to naopak zahral naozaj profesorsky. Žiadny väčší tlak, dva góly a víťazstvo.“ Peter Štyvar (útočník MŠK): „Bol to ťažký zápas. V prvom polčase sme si vytvorili tri či štyri čisté gólové šance, škoda, že sme ich za stavu 0:0 aj potom 1:0 pre Hamburg nepremenili. Myslím si, že sa nemáme dnes za čo hanbiť. Súper vyťažil z minima maximum a my naopak.“ SITA