Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. septembra 2007

Žirinovský obvinil Londýn zo zodpovednosti za Lugového smrťŠéf ruskej nacionalistickej strany počas utorkového vystúpenia verbálne zaútočil na Britániu. Zo zodpovednosti za smrť hlasného kritika Kremľu Alexandra Litvinenka obvinil Londýn. Predseda ...Zdieľať

MOSKVA 18. septembra (WWEBNOVINY) - Šéf ruskej nacionalistickej strany počas utorkového vystúpenia verbálne zaútočil na Britániu. Zo zodpovednosti za smrť hlasného kritika Kremľu Alexandra Litvinenka obvinil Londýn. Predseda Liberálno-demokratickej strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovský to povedal v prítomnosti Andreja Lugového, ktorého Londýn považuje za hlavného podozrivého z Litvinenkovej vraždy. Litvinenko žil v tom čase v britskom exile.

Lugový bude v decembrových parlamentných voľbách kandidovať za LDPR. Žirinovský počas vypočúvania v kauze Litvinenko povedal na adresu Británie množstvo urážok. Okrem zodpovednosti za jeho smrť obvinil Londýn z vyvolania ruskej októbrovej revolúcie v roku 1917 a konfliktu v Čečensku. Povedal to v odpovedi na otázku amerického novinára, ktorého omylom považoval za Brita. "Mali by sme vykázať polovicu vašich diplomatov, veď to ani nie sú diplomati, sú to špióni," povedal Žirinovský. Ten v pondelkovom vyjadrení nepoprel, že jeho kandidatúra má byť fackou pre Britániu.

Londýn požiadal Moskvu o vydanie Lugového, bývalého agenta sovietskej tajnej služby. Rusko to rezolútne odmietlo s odvolaním sa na ústavu, ktorá takýto postup vylučuje. Ako člen ruského parlamentu by mal Lugový imunitu a úrady by ho nemohli trestne stíhať.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministri hovorili o vízovej politike USA a Kanady
<< predchádzajúci článok
USA, EÚ, Rusko a Srbsko rokujú o budúcnosti Kosova

Žirinovský obvinil Londýn zo zodpovednosti za Lugového smrť - diskusné fórum čitateľov