09. augusta 2008

Zlato pre Španiela Sáncheza v cyklistike, Valach na 62. mieste

Víťazom cestných pretekov cyklistov s hromadným štartom na olympijských hrách v Pekingu sa stal 30-ročný Španiel Samuel Sánchez. Nový olympijský víťaz dosiahol na náročnej trati dlhej 245,5 km ...

PEKING 9. augusta (WEBNOVINY) - Víťazom cestných pretekov cyklistov s hromadným štartom na olympijských hrách v Pekingu sa stal 30-ročný Španiel Samuel Sánchez. Nový olympijský víťaz dosiahol na náročnej trati dlhej 245,5 km výsledný čas 6:23:49 h a stal sa vôbec prvým Španielom, ktorý triumfoval v pretekoch s hromadným štartom v olympijskej histórii. Striebro si v záverečnom špurte vybojoval skúsený Talian Davide Rebellin, ktorý práve v deň pretekov oslávil 37. narodeniny. Bronz patrí Švajčiarovi Fabianovi Cancellarovi. V posledných desiatkach metrov takmer šesť a pol hodiny trvajúcich pretekov si to o olympijské zlato rozdala šesťčlenná skupina, v ktorej boli ešte Rus Alexander Kolobnev, Luxemburčan Andy Schleck a Austrálčan Michael Rogers. Víťazný Sánchez dovŕšil skvelý hetrik španielskych cyklistov na najprestížnejších podujatiach v tomto roku na ceste. Jeho kolegovia z olympijského tímu predtým triumfovali na Giro d´Italia (Alberto Contador) aj Tour de France (Carlos Sastre). Na vôbec najdlhšej trati v histórii olympijských hier skončil obhajca zlata z Atén Paolo Bettini osemnásty, zo Slovákov dokončil preteky len skúsený Ján Valach na 62. mieste s odstupom 10:37 min za víťazom. Tridsaťpäťročný Myjavčan si o šesť priečok vylepšil svoje umiestnenie z OH 1996 v Atlante. Valach bol dlho aktívny, po úvodnom zo siedmich predpísaných okruhov mu patrila v priebežnej klasifikácii ešte 3. priečka, napokon sa zosunul až do siedmej desiatky. Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti Roman Broniš a Matej Jurčo náročné preteky nedokončili. Obaja odstúpili počas šiesteho zo siedmich okruhov približne 50 km pred cieľom. Rovnako ako Broniš a Jurčo vyčerpávajúcu súťaž vo vyše 30-stupňovom teple a vysokej vlhkosti nedokončilo až 53 z pôvodného počtu 143 pretekárov. Medzi nimi aj svetové esá ako Španieli Alberto Contador a Oscar Freire, Talian Vincenzo Nibali či Nemci Stefan Schumacher a Jens Voigt. Cestné preteky mužov sa začali úvodnou rovinatou pasážou, ktorá merala 78,8 km. Dostali sa až k Veľkému čínskemu múru, kde odštartovali prvý zo siedmich náročných okruhov o dĺžke 23,8 km medzi Ju Jong-guanom a Badalingom. Každý z týchto okruhov obsahoval aj 12-kilometrové stúpanie smerom k Badalingu a vzápätí klesanie do Ju Jong-guanu. Úvodný únik mal juhoamerické obsadenie. Dvojica outsiderov Horacio Gallardo (Bolívia) a Patricio Almonacid (Čile) mala po úvodných 30 km náskok už 7:28 min. Ten však nemal dlhé trvanie. Na prvom medzičase na 102,6 km mali cyklisti za sebou vstupnú pasáž 78,8 km a prvý zo siedmich náročných okruhov o dĺžke 23,8 km. Na čele bol stále Čiľan Almonacid. Silná 20-členná skupina za ním zaostávala 4:10. Po druhom kole bol už pelotón pohromade a na čele sa objavil Nemec Jens Voigt. Po štvrtom okruhu, keď do cieľa zostávalo len niečo vyše 70 km, bol najlepší Slovák na 5. mieste. V úniku sa vtedy nachádzala dvojica Ruslan Pidgornyj (Ukr.) - Alexander Kučinskij (Biel.) a skupina s Valachom, ale aj Sastrem, Kirchenom či Voigtom strácala 1:40. Pred zvonením do záverečného kola bol už pelotón opäť pokope. Približne 13 km pred cieľom si utvorilo vpredu polminútový náskok trio Rebellin - Sánchez - A. Schleck. Za nimi sa vydali Rogers a Kolobnev. Necelé dva kilometre pred cieľom ich dostihol Cancellara a napokon sa všetci priblížili k trojici pred nimi. V záverečnom špurte šestice cyklistov mal potom najviac síl Sánchez. Výsledky: Preteky jednotlivcov s hromadným štartom (245,4 km): 1. Samuel Sánchez (Šp.) 6:23:49 h, 2. Davide Rebellin (Tal.), 3. Fabian Cancellara (Švajč.), 4. Alexander Kolobnev (Rus.), 5. Andy Schleck (Lux.), 6. Michael Rogers (Austr.) - všetci v rovnakom čase ako víťaz, 7. Santiago Botero (Kol.) +12, 8. Mario Aerts (Belg.) +12,...62. Ján Valach +10:37, Roman Broniš a Matej Jurčo (všetci SR) nedokončili. SITA