Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. júna 2020

Zlato zdražuje k najvyšším úrovniam od roku 2011, mieri k dejinnému rekorduCena zlata smeruje k historickému rekordu. V pondelok sa cena termínových kontraktov priblížila k úrovni 1 800 USD za trójsku uncu, ktorú naposledy vykazovala koncom roka 2011.Zdieľať
zlato

 

Končiaci druhý kvartál tak bude z pohľadu zhodnotenia vzácneho kovu pravdepodobne najúspešnejším štvrťrokom od roku 2016. Informoval o tom hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Od začiatku tohto roka zlato vyjadrené v dolároch zdraželo o zhruba 16,7 percenta. Vývoj jeho ceny je tak v silnom kontraste s cenou ďalších drahých kovov. Striebro je od začiatku roka zhruba na nule, paládium o tri percenta nižšie. Platina dokonca stráca 16 percent. Cenu zlata poháňa nahor strach akciových búrz z celosvetového šírenia druhej vlny pandémie koronavírusu, vysvetľuje Kovanda.

Zlatu prospievajú aj veľmi nízke úrokové sadzby

Počet nakazených počas víkendu prekonal celosvetovo 10 miliónov osôb. Nákaza sa opäť rýchlejšie šíri napríklad v amerických štátoch Texas, Arizona či Florida. Zlatu prospievajú aj historicky veľmi nízke úrokové sadzby a extrémne expanzívna politika svetovo významných centrálnych bánk na čele s tou americkou. Americká banka Goldman Sachs prognózuje, že zlato sa v horizonte roka dostane nad cenovú úroveň 2 000 dolárov za uncu. I to pochopiteľne dopyt po drahom kove podporuje, uzatvára Kovanda.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Peter Pellegrini predstaví názov svojej novej strany
<< predchádzajúci článok
Životné minimum porastie o viac ako štyri eurá. Ako to ovplyvní iné dávky a daňové zvýhodnenia?

Zlato zdražuje k najvyšším úrovniam od roku 2011, mieri k dejinnému rekordu - diskusné fórum čitateľov