Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

13. júna 2007

Zložili soundtrack k pádu železnej opony - ScorpionsNemecká rocková skupina Scorpions, ktorá sa na hudobnej scéne pohybuje už vyše 40 rokov, sa po prvý raz predstaví slovenskému publiku. Jadro kapely, ktoré tvoria pôvodní členovia Klaus Meine a Rudolf ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. júna (SITA) - Nemecká rocková skupina Scorpions, ktorá sa na hudobnej scéne pohybuje už vyše 40 rokov, sa po prvý raz predstaví slovenskému publiku. Jadro kapely, ktoré tvoria pôvodní členovia Klaus Meine a Rudolf Schenker, však mali možnosť vidieť slovenskí fanúšikovia už v Českej republike, kde odohrali od roku 1993 štyri koncerty. Na štadióne Artmedia v Bratislave vystúpia v rámci koncertného turné Humanity World Tour k novému albumu Humanity - Hour I.

Dnes už legendárnu kapelu Scorpions so státisícmi fanúšikov po celom svete založil v roku 1965 v nemeckom Hannoveri vtedy ako 17-ročný chlapec Rudolf Schenker. Aj so spevákom Klausom Meinem vyrastali v povojnovom Nemecku, ktoré v šesťdesiatych rokoch zasiahla "americká vlna". Elvis Presley, modré džínsy, kožené bundy a neodmysliteľný rock´n´roll ovplyvnili celú ich generáciu. Čoskoro sa v ich mysliach zrodila myšlienka schytiť gitaru a hrať v žiari reflektorov. Vďaka tolerantným rodičom sa mohli Klaus Meine a Rudolf Schenker postaviť na pódium so svojimi bítovými kapelami už v polovici 60. rokov. Bítová hudba a postupne prichádzajúca rocková kultúra uchvátili aj Rudolfovho mladšieho brata Michaela a gitaristu Matthiasa Jabsa. Vzormi mladých hudobníkov boli v tom období kapely ako Yardbirds, Pretty Things či Spooky Tooth.

Spevák a skladateľ Klaus Meine a Michael Schenker prešli do Rudolfovej kapely Scorpions na prelome rokov 1969 a 1970 z hannoverskej formácie Copernicus. Nerozlučná dvojica Schenker a Meine tak položili základný kameň pre nastávajúcu úspešnú kariéru "škorpiónov", ktorá kulminovala v 80. rokoch.

Cestu k medzinárodnému úspechu si Scorpions otvorili debutovým albumom Lonesome Crow presne pred 35 rokmi. Svetu sa ukázali ako predkapela na turné Roryho Gallaghera či skupín Uriah Heep a UFO. Hnacím motorom celej kapely je od jej založenia Rudolf Schenker, ktorý mal pred sebou jasný cieľ. Scorpions musia patriť k najlepším heavy rockovým skupinám na svete. Pomáhala mu v tom životná filozofia, ktorú prevzal od svojho otca. Veril, že nič nie je nemožné, pokiaľ v to človek verí.

V roku 1973 opustil kapelu Michael Schenker, pričom svoje gitarové umenie preniesol do britskej kapely UFO. Nahradil ho vynikajúci gitarista Ulrich Roth. V 70. rokoch si Scorpions dokázali podmaniť západoeurópske krajiny. Vystupovali azda všade, kde sa nachádzala aspoň elektrická zásuvka.

Svoje prvé európske turné absolvovali Scorpions s kapelou The Sweet. Nasledovali bezprostredne za sebou štyri štúdiové albumy, na ktorých sa podieľal aj spomínaný Ulrich Roth. V roku 1974 im vyšiel Fly To The Rainbow, o rok neskôr In Trance, na ktorom už spolupracovali s renomovaným producentom Dieterom Dierksom. Platňa In Trance sa stala dokonca najlepšie predávaným RCA-albumom v Japonsku. V roku 1976 vydali Virgin Killer, nasledujúci rok Taken By Force. Ich hudba opäť zaujala japonských fanúšikov, vďaka ktorým im udelili za oba albumy zlaté platne. V Japonsku vypukla "škorpiónska horúčka", ktorá vyvrcholila v roku 1978 koncertným turné. Päticu nemeckých rockerov nadšení fanúšikovia vítali už na tokijskom letisku. Ešte v tom roku vyšlo LP Tokyo-Tapes a kapelu opustil Ulrich Roth. Zo 140 uchádzačov o jeho miesto si nakoniec zvolili Matthiasa Jabsa, s ktorým hneď nahrali album Lovedrive (1979). Dodnes patrí k tomu najlepšiemu, čo dokázali vytvoriť.

Scorpions chrlili jeden album za druhým. Medzitým v roku 1975 absolvovali európske turné s legendárnou skupinou Kiss. V Nemecku sa stali najlepšou nemeckou live kapelou a na prvom britskom turné si zahrali v "jame levovej" - v liverpoolskom Cavern Clube. Klaus Meine, Rudolf Schenker a Matthias Jabs zostali dodnes hudobným jadrom skupiny.

Po Japonsku a Veľkej Británii dostala skupina chuť aj na americké pódiá. Už v polovici 70. rokov spievala ich hity ako Speedy's Coming (Fly To The Rainbow) a Catch Your Train (Virgin Killer) americká skupina Van Halen. S profesionálnym manažmentom za chrbtom a s dobrým pocitom z úspechu Lovedrive sa vydali v roku 1979 do USA, kde už mali svojich fanúšikov.

Osemdesiate roky privítali albumom Animal Magnetism (1980). Nasledovali obrovské koncerty po celom svete, avšak v priebehu nahrávania albumu Blackout (1982) v roku 1981 stratil spevák Klaus Meine hlas. Aby nestál v ceste kapely za úspechom, chcel ich opustiť. Vďaka pevnému priateľstvu so Schenkerom a súdržnosti členov kapely sa tak nestalo. Meine svoju traumu prekonal po zdĺhavej terapii a dvoch operáciách hlasiviek. Na americkom trhu sa Scorpions presadili aj vďaka singlu No Like You z platne Blackout (1982), ktorú predstavili na svojom druhom zámorskom turné. Dostali sa do Top Ten, odniesli si platinu a Blackout sa stal najlepším hardrockovým albumom roka. V roku 1984 si ako prvá a jediná nemecká hardrocková formácia zahrali tri razy po sebe v newyorskej Madison Square Garden. V tom istom roku vydali album Love At First Sting, na ktorom sa nachádza megahit Still Loving You. Len vo Francúzsku predali 1,7 milióna singlov.

V roku 1985 sa Scorpions postavili v brazílskom Rio de Janeiru pred 350-tisícový rozvášnený dav juhoamerických fanúšikov a nahrali ďalší album World Wide Live. O rok neskôr vystúpili ako headliner legendárneho Monsters Of Rock Festival. S producentom Dietrom Dierksom nahrali ako posledný album Savage Amusement (1988), ktorý sa umiestnil na treťom mieste amerického rebríčka a stal sa jednotkou v Európe. Vo východnom bloku sa predstavili v roku 1986 v Budapešti a o dva roky neskôr si podmanili aj vtedajší Sovietsky zväz. V Leningrade odohrali po sebe desať vypredaných koncertov pre 350-tisíc fanúšikov. Rusov si získali natoľko, že v auguste 1989 vystúpili v rámci festivalu na moskovskom štadióne Lužniky po boku Ozzyho Osbourna, Bon Joviho či Cinderrely. Pocity z Moskvy Klaus Meine pretavil hneď v septembri do svetoznámeho hitu Wind Of Change, ktorý sa stal "soundtrackom pádu železnej opony, pádu komunizmu a ukončenia studenej vojny". Novú hymnu nahrali Scorpions aj v ruskej verzii, čím si získali prominentného fanúšika - Michaila Gorbačova. Ten ich v roku 1991 privítal v Kremli. Rok predtým vystúpili na Postdamskom námestí v Berlíne v inscenácii Rogera Watersa The Wall.

Po revolučných udalostiach nahrali v Los Angeles album Crazy World, na ktorom sa ako koproducent podieľal Keith Olsen. Crazy World sa stal najúspešnejším albumom a pieseň Wind Of Change najúspešnejším singlom roku 1991. Veď na vrchol hudobných rebríčkov sa dostal v 11 krajinách. V deväťdesiatych rokoch však čakala na Scorpions jedna nepríjemná aféra. Dlhoročný basgitarista Francis Buchholz, ktorý mal na starosti kapelu a všetky jej financie, skupinu okradol a tak sa ich cesty rozišli. Onedlho z kapely odišiel aj bubeník Herman Rarebell. Ako náhradu si však našli Ralpha Rieckermanna a vynikajúceho štúdiového bubeníka Jamesa Kottaka. Albumy z tohto obdobia ako Face The Heat (1993), Live Bites (1995), Pure Instinct (1996) a Eye To Eye (1999) však kritika považuje skôr za priemerné. Jedno z najpríjemnejších prekvapení pre Scorpions prišlo v roku 1994. Išlo o pozvanie rodiny kráľa rock´n´rollu, teda Priscilly Presley, Lisy Marie Presley, a kráľa popu Michaela Jacksona zahrať si na spomienkovom koncerte na Elvisa Presleyho v Memphise.

Do nového tisícročia vstúpili Scorpions s albumom Moment Of Glory, na ktorom hosťoval Ray Wilson zo skupiny Genesis. V roku 2001 vydali záznam lisabonského koncertu s názvom Acoustica. Po trojročnej prestávke nasledoval album Unbreakable, ktorý nahrali s poľským basgitaristom Pawlom Maciwodom. V roku 2006 Scorpions odohrali na najväčšom metalovom festivale na svete Wacken Open Air jedinečný 3,5-hodinový koncert, na ktorom im hosťovali bývalí členovia Herman Rarebell, Ulrich Roth a Michael Schenker. Rudolfov brat si dokonca na pódium pozval aj svojho talentovaného syna. Koncert, počas ktorého sa na pódiu objavil aj obrovský mechanický škorpión, by sa mal objaviť na DVD.

Po 35 rokoch od vydania prvého albumu prišli Scorpions s očakávanou novinkou Humanity Hour I. Dvanásť skladieb nahrávali pod producentským dohľadom Jamesa Michaela v Los Angeles. Na albume sa autorsky a spevácky podieľal Desmond Child, ktorý písal hudbu aj pre Aerosmith, Bon Joviho, Bonnie Tyler, Kiss, Cher, Michaela Boltona, Ricky Martina, Roxette či Kelly Clarkson. Zaujímavým hosťom je aj Billy Corgan zo skupiny Smashing Pumpkins, ktorý si zaspieval v skladbe The Cross.

V rámci Humanity World Tour sa dva dni pred bratislavským koncertom predstavia Scorpions v zostave Klaus Meine, Rudolf Schenker, Matthias Jabs, James Kottak a Pawel Maciwoda v Ostrave a do Česka sa vrátia aj 7. júla, aby odohrali koncert v Karlových Varoch.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O krok bližšie k umelej inteligencii
<< predchádzajúci článok
Yahoo nepodporí ťaženie za ľudské práva na internete