Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. augusta 2009

Zo skaly z Mesiaca je pozemská skamenelinaSkala, ktorú mali astronauti priniesť z Mesiaca, je v skutočnosti len skamenené drevo. Dnes to oznámilo Holandské národné múzeum, ktorého návštevníčky a návštevníci sa chodili na tento podvod ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Skala, ktorú mali astronauti priniesť z Mesiaca, je v skutočnosti len skamenené drevo. Dnes to oznámilo Holandské národné múzeum, ktorého návštevníčky a návštevníci sa chodili na tento podvod pozerať. "Je to dobrý príbeh s niekoľkými stále nezodpovedanými otázkami," povedala hovorkyňa Rijksmuseum, ktoré na prešetrovanie dohliadalo. "Môžeme sa na tom smiať," dodala Xandra van Gelder.


Národné múzeum skalu získalo po smrti bývalého premiéra Willema Dreesmanna v roku 1988. On ju dostal ako osobný dar 9. októbra 1969 od vtedajšieho amerického veľvyslanca J. Williama Middendorfa počas návštevy v rámci turné astronautov Apolla 11. Middendorf, ktorý žije na Rhode Island, povedal pre holandské NOS news, že skalu dostal od amerického ministerstva, ale detaily neuviedol. Ako uviedla van Gelder, o pravosti kameňa "zjavne nikto nepochyboval, keďže pochádzal zo zbierky premiéra".

Skala nie je bežne vystavená, múzeum je známe predovšetkým maľbami a inými dielami umelcov. Vystavili ju v roku 2006 a vesmírny expert povedal, že je nepravdepodobné, aby americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) daroval akúkoľvek skalu z Mesiaca tri mesiace po návrate astronautov Apolla.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Určite by som urobil dobrý letný hit, tvrdí Müller
<< predchádzajúci článok
Falošný e-mail o Marse obieha svet už päť rokov