ZOH vo Vancouveri sa začali tragédiou a skončili sa bujarými oslavami

Začali sa tragickou smrťou gruzínskeho sánkara a skončili sa bujarými oslavami domácej Kanady. XXI. zimné olympijské hry vo Vancouveri priniesli viaceré nezabudnuteľné momenty, explózie radosti, slzy ...

Bratislava 2. februára (TASR) - Začali sa tragickou smrťou gruzínskeho sánkara a skončili sa bujarými oslavami domácej Kanady. XXI. zimné olympijské hry vo Vancouveri priniesli viaceré nezabudnuteľné momenty, explózie radosti, slzy sklamania, športové vrcholy i pády.

logo ZOH 2010 vo Vancouveri Foto: TASR/AP

Neopakovateľné chvíle zažívali od prvých dní súbojov pod piatimi kruhmi aj Slováci. O to, že vancouverské hry sa stali historicky najúspešnejšou slovenskou zimnou olympiádou, sa postarali biatlonisti. Zlato a striebro získala Anastasia Kuzminová, bronzom skompletizoval medailovú zbierku Pavol Hurajt. Na hokejovom turnaji naplnila fanúšikov hrdosťou mužská reprezentácia, ktorá v skupine pokorila jedného z najväčších favoritov turnaja Rusov, vo štvrťfinále vyradila obhajcov zlata Švédov a len o chlp jej unikla medaila, keď v zápase o 3. miesto proti Fínom prešustrovala v záverečnej tretine náskok 3:1.

Domáca Kanada si vo Vancouveri "urobila" vlastnú olympiádu. Ziskom 14 zlatých medailí vytvorili javorové listy nový olympijský rekord s najväčším počtom víťazstiev na ZOH. Najviac medailí však získali Američania, s počtom 37 cenných kovov prekonali nemecký zápis s 36 medailami na ZOH 2002 v Salt Lake City.

ZOH 2010 budú navždy späté s tragickou smrťou gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho, ktorý prišiel o život počas tréningu ešte pred otvorením Hier. V zákrute číslo 16 v rýchlosti okolo 145 km/h vyletel z ľadového koryta a narazil priamo do stĺpa.

Na archívnej snímke sánky gruzínskeho sánkara Nodara Kumaritašviliho na trati po jeho páde počas tréningu na XXI. ZOH vo Whistleri 12. februára 2010. Foto: TASR/AP

O historický zápis sa v bežeckom lyžovaní mohla postarať Nórka Marit Björgenová. Od dosiahnutia míľnika v podobe štvrtého zlata na jednej olympiáde v bielej stope ju delili v záverečných pretekoch na 30 km klasicky len tri desatiny sekundy. Napriek tomu, že titul najúspešnej bežkyne na lyžiach nezískala, z Kanady odišla so zbierkou piatich kovov (3-1-1) a stala sa najúspešnejšou športovkyňou vancouversko-whistlerských zápolení. Spoločne s krajanom Petrom Northugom (2-1-1) sa stali hrdinami bežeckých disciplín. Trikrát zlato získala čínska šortrekárka Wang Meng.

Zaujal aj príbeh Švédky Anje Pärsonovej. Jedna z adeptiek na medailové umiestnenia v alpských disciplínach útočila v zjazde na striebro, kúsok pred cieľom však nezvládla posledný skok a po hrôzostrašne vyzerajúcom páde sa v prvej chvíli zdalo, že zimná olympiáda sa pre ňu skončila. Nakoniec odišla po vlastných a napriek bolestiam a podliatinám po celom tele sa na druhý deň postavila na štart superkombinácie, kde senzačne vybojovala bronz.

V krasokorčuliarskom svete sa dlho spomínalo na mužskú súťaž. Rus Jevgenij Pľuščenko, ktorý získal zlato v Turíne, mal jedinečnú šancu zapísať sa do olympijskej histórie ako prvý úspešný obhajca titulu, no nakoniec skončil druhý, keď prvenstvo vybojoval Američan Evan Lysacek. Verdikt rozhodcov vzbudil búrku nevôle v ruskom tábore. Poukazovalo sa najmä na to, že Lysacek nemal vo svojom voľnom programe, na rozdiel od jeho najväčšieho rivala, zaradený ani jeden štvoritý skok.

Zlatý medailista Evan Lysacek (uprostred) z USA, strieborný medailista Jevgenij Pľuščenko (vľavo) z Ruska a bronzový Daisuke Takahaši z Japonska pózujú na stupni víťazov na ZOH 2010 vo Vancouveri 18. februára 2010. Foto: TASR/AP

Protestom musel čeliť aj švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann, ktorý na ZOH 2010 vyhral súťaže na oboch mostíkoch a so štyrmi najcennejšími kovmi vyrovnal olympijský medailový rekord legendárneho Fína Mattiho Nykänena. Vedenie rakúskeho tímu, ktoré verilo v triumf svojho reprezentanta Gregora Schlierenzauera, však Ammanna obvinilo, že používa viazanie, ktoré je v rozpore s pravidlami a pomáha mu k dlhším skokom. Ako sa ukázalo, viazanie bolo v súlade s normami, navyše Rakúšania asi zabudli, že ho sami pred dvoma rokmi testovali a rozhodli sa ho nepoužiť...

Haralds Silovs z Lotyšska sa stal prvým športovcom v olympijskej histórii, ktorý súťažil v jeden deň v dvoch rozdielnych športových odvetviach. Najprv sa predstavil v rýchlokorčuliarskych pretekoch na 5000 m v Richmonde a potom sa rýchlo premiestnil do haly Pacific Coliseum, kde štartoval na 1500 m v šortreku.

Kanadskí hokejisti získali 28. februára 2010 zlaté medaily na ZOH vo Vancouveri, keď vo finále zdolali USA 4:3 po predĺžení. Víťazný gól dal v 8. minúte nadstavby Sidney Crosby (na snímke s kanadskou zástavou). Foto: TASR/AP
Na záver vancouverských zápolení vytryskol gejzír radosti v hale Canada Hockey Place, kde vo finále mužského turnaja domáci Kanaďania vybojovali po triumfe 3:2 v predĺžení nad USA vytúžené hokejové zlato.

Hrdinom sa stal Sidney Crosby, ten počas celej vyraďovačky tuho "spal", no zobudil sa v pravom momente a v 8. minúte predĺženia rozhodol napínavú zámorskú bitku.

Hokejové finále pritiahlo k obrazovkám v Severnej Amerike obrovský počet divákov, v USA to bol najsledovanejší hokejový zápas za posledných 30 rokov, kým v Kanade dokonca najsledovanejší program zo všetkých v celej histórii. Zlatú bodku oslavovalo v uliciach Vancouveru viac než 150.000 ľudí, párty v centre mesta trvala do skorých ranných hodín.

Hry vo Vancouveri a Whistleri celkovo navštívilo okolo 5000 športovcov a funkcionárov a 10.000 zástupcov médií, rovnako ako desiatky tisíc divákov.

ZOH 1994: Polnočný smútok, Šťastného hviezdy, Forsbergov zlatý hriech
Medailoví hrdinovia Vancouveru: Kanada, Nóri, Nemka a Švajčiar