Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

06. júna 2023

Zomrel americký šprintér Jim Hines, ako prvý zabehol „stovku“ pod desať sekúndVo veku 76 rokov zomrel americký šprintér Jim Hines. Bol prvým mužom, ktorý zabehol 100 metrov pod desať sekúnd. Tento rekord prekonal v roku 1968, keď na národnom šampionáte mu ručne namerali 9,9 sekundy. O jeho ...Zdieľať
gettyimages 1071992582 676x451 6.6.2023 (SITA.sk) - Vo veku 76 rokov zomrel americký šprintér Jim Hines. Bol prvým mužom, ktorý zabehol 100 metrov pod desať sekúnd. Tento rekord prekonal v roku 1968, keď na národnom šampionáte mu ručne namerali 9,9 sekundy. O jeho smrti informoval spravodajský web BBC.

Najdlhší rekord na mužskej „stovke“


Po vytvorení spomenutého rekordu mu čas pod desať sekúnd, konkrétne 9,95 s, zaznamenala i elektronická časomiera na olympijských hrách v Mexico City v tom istom roku. Jeho maximum vydržalo takmer 15 rokov, kým ho v roku 1983 neprekonal Calvin Smith.

Ten zlepšil Hinesov čas o dve stotiny sekundy na 9,93 s. V podaní Hinesa to bol najdlhší rekord na mužskej „stovke“, odkedy ho pred 110 rokmi začali sledovať.

Šprintérska kariéra


Hines sa narodil v štáte Arkansas v roku 1946, ale vyrastal v Oaklande v Kalifornii. Od detstva miloval šport, konkrétne bejzbal, ale v tínedžerskom veku uňho objavili talent na šprint. Okrem víťazstva v behu na 100 metrov na OH v Mexico City bol taktiež súčasťou americkej štafety na 4 x 100 metrov, ktorá získala zlato.

Svoju šprintérsku kariéru ukončil krátko po olympiáde a potom sa venoval americkému futbalu. V zámorskej NFL pôsobil tri roky v mužstvách Miami Dolphins a Kansas City Chiefs.


Zdroj: SITA.sk - Zomrel americký šprintér Jim Hines, ako prvý zabehol „stovku“ pod desať sekúnd © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Adam Gajan patrí po fyzickej stránke k najlepším v rebríčku nádejí a je vraj na tom podobne ako top brankári v NHL
<< predchádzajúci článok
Slovenskí footgolfisti v tímových súťažiach majú medaile vo všetkých kategóriách