Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. novembra 2019

Zomrel český filmár Vojtěch Jasný, do povedomia divákov sa zapísal filmom Všichni dobří rodáci


Tagy: úmrtie

Vo veku 93 rokov zomrel český filmár Vojtěch Jasný. Podľa Slováckeho divadla, ktoré často navštevoval, skonal predstaviteľ československej novej vlny v piatok. Zástupca rodiny úmrtie potvrdil agentúre ...Zdieľať
jasny 676x495 16.11.2019 (Webnoviny.sk) - Vo veku 93 rokov zomrel český filmár Vojtěch Jasný. Podľa Slováckeho divadla, ktoré často navštevoval, skonal predstaviteľ československej novej vlny v piatok. Zástupca rodiny úmrtie potvrdil agentúre ČTK.


Vojtěch Jasný sa narodil 30. novembra 1925. Po vyštudovaní kamery na FAMU sa venoval dokumentárnej tvorbe, neskôr sa preorientoval na hraný film. Veľký ohlas mala jeho filozoficky ladená rozprávka Až přijde kocour (1963), do povedomia divákov a českej kinematografie sa ale zapísal filmom Všichni dobří rodáci (1968). Snímku, ktorá mu vyniesla cenu za réžiu z festivalu v Cannes, však ako politicky škodlivú zakázali a Jasný neskôr emigroval.

V Nemecku, USA, Izraeli, Nórsku, bývalej Juhoslávii i Španielsku spolupracoval s televíziou a venoval sa divadelnej réžii. Po návrate do vlasti v roku 1991 režíroval dokument Proč Havel? a v roku 1999 nakrútil film Návrat ztraceného ráje. Z ďalších filmov: Touha (1958), Přežil jsem svou smrt (1960), Dýmky (1966) alebo Česká rapsodie (1969). V roku 2008 mu udelili Českého leva za celoživotný prínos českej kinematografii. Za spomínanú snímku Až přijde kocour dostal v Cannes zvláštnu cenu poroty.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel český filmár Vojtěch Jasný, do povedomia divákov sa zapísal filmom Všichni dobří rodáci © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odovzdávanie Bielych vrán bude venované 30 rokom slobody
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť sa s komunistami nevyrovnala dostatočne, priznal M. Kňažko

Zomrel český filmár Vojtěch Jasný, do povedomia divákov sa zapísal filmom Všichni dobří rodáci - diskusné fórum čitateľov