Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

29. septembra 2019

Zomrel český režisér Jan SchmidtIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Zdenko Dzurjanin
Praha 29. septembra (TASR) - Vo veku 85 rokov zomrel český režisér Jan Schmidt, jeden z predstaviteľov takzvanej Novej vlny československej kinematografie 60. rokov minulého storočia. Informovala o tom v nedeľu Česká televízia (ČT), podľa ktorej Schmidt zomrel v piatok (27. septembra) po dlhej chorobe.


Jan Schmidt se narodil 3. januára v roku 1934 a detstvo prežil vo východočeskom meste Náchod. Jeho vrstovníkom a spolužiakom bol Miloš Forman, s ktorým v roku 1980 spolupracoval na Formanovom oscarovom filme Amadeus.

Schmidtova rodina bola po prevrate v roku 1948 perzekuovaná. Napriek tomu sa Schmidt, ktorý sa spočiatku pokúšal o štúdium medicíny, dostal v roku 1957 na pražskú FAMU do ročníka Otakara Vávru. Jeho spolužiakmi boli Jiří Menzel, Evald Schorm a Věra Chytilová, ktorí vytvárali filmovú novú vlnu.

Jeho blízkym priateľom a zároveň spoluautorom množstva jeho tvorivých projektov bol už od čias štúdií spolužiak Pavel Juráček. Schmidt režíroval napríklad filmy Černobílá Sylva (1961), Konec srpna v hotelu Ozon (1965), Vracenky (1991), Jak si zasloužit princeznu (1994), Smrt talentovaného ševce (1982) či Osada Havranů (1977).

Pre Československú televíziu nakrútil v 70. a 80. rokoch minulého storočia Slovenské pohádky (1973), rozprávkový príbeh Nevěsta s nejkrásnějšíma očima (1975) s Milanom Kňažkom v hlavnej úlohe. Na Slovensku realizoval filmovú adaptáciu rozprávky Márie Ďuríčkovej Sirota (1974).

V 90. rokov chcel na Aljaške ešte natočiť film Situace vlka, ale nakrúcanie bolo prerušené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: V skanzene Pribylina ďakovali za úrodu tancom, spevom aj jedlom
<< predchádzajúci článok
Michalský jarmok ponúkol ľudovú muziku, trhy aj bábkové divadlo

Zomrel český režisér Jan Schmidt - diskusné fórum čitateľov