Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

24. marca 2020

Zomrel jeden z tvorcov Asterixa, ilustrátor Albert Uderzo sa dožil 92 rokov


Tagy: úmrtie

Vo veku 92 rokov zomrel francúzsky ilustrátor Albert Uderzo, ktorý je jedným z dvoch tvorcov legendárnej komiksovej série o Asterixovi. Podľa francúzskych médií, ktoré citovali jeho rodinu, umelec ...Zdieľať
france_obit_uderzo_51341 d9f296458b514fae968303a060b3ada1 676x421 24.3.2020  - Vo veku 92 rokov zomrel francúzsky ilustrátor Albert Uderzo, ktorý je jedným z dvoch tvorcov legendárnej komiksovej série o Asterixovi.


Podľa francúzskych médií, ktoré citovali jeho rodinu, umelec skonal v parížskom predmestí Neuilly-sur-Seine v dôsledku infarktu.

Uderzov zať Bernard de Choisy pre médiá poprel, že by úmrtie malo súvis s novým koronavírusom. "Niekoľko týždňov bol veľmi unavený," uviedol.
 

Alberto Aleandro Uderzo


Alberto Aleandro Uderzo sa narodil 25. apríla 1927 vo Fismes. Ako dieťa ho fascinovali postavičky Walta Disneyho, ktoré ovplyvnili i jeho vlastnú tvorbu. Ako 24-ročný stretol spisovateľa a scenáristu Reného Goscinyho, s ktorým po deväťročnej spolupráci v roku 1961 uviedli na trh prvý príbeh o Asterixovi.

Po Goscinnyho smrti v roku 1977 sa Uderzo rozhodol pokračovať v práci bez svojho partnera, a okrem ilustrovania sa ujal aj písania komiksov.

Komiksy o nízkom fúzatom Galovi Asterixovi a jeho zavalitom nerozlučnom kamarátovi Obelixovi, ktorí žijú v jedinej galskej osade neobsadenej Rimanmi, preložili do desiatok jazykov. Nebojácni Galovia sa dočkali aj viacerých filmov či zábavného parku pri Paríži.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel jeden z tvorcov Asterixa, ilustrátor Albert Uderzo sa dožil 92 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koronavírus príznaky: Experti našli ďalší príznak koronavírusu: Spoznáte ho jednoducho
<< predchádzajúci článok
Marcová novinka Roberta Buriana I'm Nothing Without You tentokrát bez vizuálu

Zomrel jeden z tvorcov Asterixa, ilustrátor Albert Uderzo sa dožil 92 rokov - diskusné fórum čitateľov