Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. júna 2018

Zomrel Jerry Hopkins, autor životopisu skupiny DoorsZomrel plodný americký hudobný novinár Jerry Hopkins, ktorý bol spoluautorom mimoriadne úspešnej životopisnej knihy o americkej rockovej skupine Doors. Predali sa jej ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann
 
New York 13. júna (TASR) - Zomrel plodný americký hudobný novinár Jerry Hopkins, ktorý bol spoluautorom mimoriadne úspešnej životopisnej knihy o americkej rockovej skupine Doors. Predali sa jej milióny výtlačkov a režisér Oliver Stone ju adaptoval na celovečerný film. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP.


Hopkins zomrel na zlyhanie srdca 3. júna v thajskom Bangkoku, svojom dlhoročnom bydlisku. Mal 82 rokov a jeho úmrtie potvrdil v utorok jeho syn Nick Hopkins.

Novinár začal veľmi skoro prispievať článkami do hudobného časopisu Rolling Stone. Urobil interview so spevákom a skladateľom skupiny Jimom Morrisonom a cítil v živote osobitnú spriaznenosť práve s Doors. Spolu s Dannym Sugarmanom napísal knihu "No One Here Gets Out Alive" (Nikto to tu neprežije), ktorá vyšla v roku 1980 a stala sa podkladom pre Stonov film "The Doors". Film prišiel do kín v roku 1991 a hlavnú postavu, Morrisona, stvárnil herec Val Kilmer.

The Doors predali viac ako 100 miliónov albumov a dostali sa aj do Siene slávy rokenrolu.

Kapelu založil Morrison spolu s klávesistom Rayom Manzarekom v roku 1965 po náhodnom stretnutí vo štvrti Venice Beach v Los Angeles. Skupina sa preslávila hitmi ako Riders On The Storm, Break On Through to the Other Side alebo Light My Fire. Morrison zomrel v roku 1971 vo veku 27 rokov v Paríži na zlyhanie srdca, onedlho nato sa The Doors rozpadli.

Publicista Hopkins napísal aj knihy o Elvisovi Presleym, Jimim Hendrixovi a ďalších rockových hviezdach. Medzi jeho knihami o adoptívnej krajine sú napríklad tituly "Thailand Confidential" a "Bangkok Babylon".

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Starú čínsku vázu nájdenú na povale vydražili za vyše 16 miliónov
<< predchádzajúci článok
Do ustupujúceho Galilejského jazera napumpujú odsolenú vodu

Zomrel Jerry Hopkins, autor životopisu skupiny Doors - diskusné fórum čitateľov