Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. decembra 2020

Zomrel Ladislav Mrkvička, český herec trpel Parkinsonovou chorobouVo veku 81 rokov zomrel po dlhej chorobe český herec Ladislav Mrkvička. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz, ktorému smutnú správu oznámil Tomáš Staněk, hovorca Národného divadla, kde Mrkvička ...Zdieľať
thinkstockphotos 523626332 676x451 28.12.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 81 rokov zomrel po dlhej chorobe český herec Ladislav Mrkvička. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz, ktorému smutnú správu oznámil Tomáš Staněk, hovorca Národného divadla, kde Mrkvička strávil 25 rokov. Umelec trpel Parkinsonovou chorobou, ktorá mu už nedovoľovala pracovať.


Svoju divadelnú kariéru herec spojil najmä s pražským Divadlom Na Zábradlí, kde účinkoval napríklad v adaptácii Bratov Karamazovcov či dramatizácii Príliš hlučnej samoty Bohumila Hrabala. Do Národného divadla nastúpil začiatkom 90. rokov a účinkoval tam napríklad v predstaveniach Jak se vám líbí, Mirandolína, Peer Gynt, Idiot alebo Rómeo a Júlia. Ďalej však hosťoval aj na iných scénach, vrátane Divadla Bez zábradlí či Divadla Na Fidlovačce.

Začínal už v detstve


Pred kamerou začínal Mrkvička už detskými úlohami a neskôr na seba upozornil vo filme Atentát (1964), kde stvárnil postavu inšpirovanú výsadkárom Jozefom Gabčíkom.

Nasledovali snímky Bloudění (1965), Hotel pro cizince (1966), Metráček (1971) alebo Dostih (1981). Popularitu si získal ako policajt Stejskal v obľúbenom seriáli 30 prípadov majora Zemana (1974 - 1979) a tiež ako Janýr v sérii Dobrá voda (1982). K jeho posledným postavám patril Emil Kintzl zo seriálu Policie Modrava (2015 - 2019).

Blízky mu bol aj rozhlas a dabing


Presadil sa aj v rozhlase a dabingu, pričom si vyslúžil i cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo.

Jeho poslednou filmovou rolou je Antonín zo snímky Staříci (2019), kde si zahral spolu s Jiřím Schmitzerom a obaja si vyslúžili filmové ceny Český lev. V tom istom roku si Mrkvička prevzal aj činohernú Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Ladislav Mrkvička, český herec trpel Parkinsonovou chorobou © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: IMT Smile uzatvára rok s videoklipom k piesni Kapela
<< predchádzajúci článok
Virtuosi V4+: Slovenskou víťazkou súťaže sa stala 13-ročná hráčka na zobcovej flaute Ajna Marosz z Podhoria pri Žiline.

Zomrel Ladislav Mrkvička, český herec trpel Parkinsonovou chorobou - diskusné fórum čitateľov