Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

30. mája 2023

Zomrel rakúsky herec Peter Simonischek, na Slovensku je známy aj z oceneného filmu Tlmočník


Tagy: Úmrtie

Vo veku 76 rokov zomrel oceňovaný rakúsky divadelný a filmový herec Peter Simonischek. Informuje o tom portál euronews. O úmrtí rodáka z Grazu informovalo viedenské Burgtheater. „Smútime za Petrom ...Zdieľať
gettyimages 533262575 676x451 30.5.2023 (SITA.sk) - Vo veku 76 rokov zomrel oceňovaný rakúsky divadelný a filmový herec Peter Simonischek. Informuje o tom portál euronews.


O úmrtí rodáka z Grazu informovalo viedenské Burgtheater. „Smútime za Petrom Simonischekom. Členom nášho súboru a čestným členom Burgtheater, ktorý zomrel v noci z 29. na 30. mája,“ oznámilo divadlo prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.

Príčinu úmrtia nezverejnili


S Petrom Simonischekom podľa ich vyjadrenia strácajú „milujúceho, starostlivého kolegu, priateľa, človeka srdca, výnimočnú osobnosť. Človeka, ktorý zaujímal stanoviská, ktorý sa zaujímal o problémy doby a stál si za svojím názorom, a všestranného, skvelého umelca“. Príčinu úmrtia zatiaľ nezverejnili.

Simonischek sa narodil 6. augusta 1946 v Grazi a študoval u nemeckého režiséra Petra Steina v berlínskom Schaubühne. V súbore slávneho nemeckého divadla zostal dvadsať rokov a v roku 1995 pracoval na prvej nemeckojazyčnej inscenácii medzinárodného hitu Kumšt Yasminy Rezy.

V roku 1999 sa vrátil do Rakúska, stal sa členom stáleho súboru spomenutého viedenského Burgtheater a pravidelne účinkoval na Salzburskom festivale.

Nominácie na Oscara či Zlatý glóbus


Širšie medzinárodné publikum si ho všimlo až vďaka dramédii Toni Erdmann (2016), ktorá si v roku 2017 vyslúžila nominácie na Oscara, Zlatý glóbus či cenu BAFTA pre najlepší cudzojazyčný film. Samotný Simonischek za hlavnú úlohu získal napríklad Európsku filmovú cenu a tiež nemeckú a rakúsku filmovú cenu.

Na Slovensku je známy aj zo svojrázneho roadmovie Tlmočník (2018) Martina Šulíka, vďaka ktorému si on i jeho herecký kolega Jiří Menzel vyslúžili slovenskú filmovú cenu Slnko v sieti.


Zdroj: SITA.sk - Zomrel rakúsky herec Peter Simonischek, na Slovensku je známy aj z oceneného filmu Tlmočník © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: Úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavská ZOO sa teší novému prírastku, návštevníci môžu uvidieť mláďa orangutana sumatrianskeho
<< predchádzajúci článok
Video: Peter Lipa dnes oslavuje 80. narodeniny a k tomuto jubileu pripravil pre seba a svojich fanúšikov osobný muzikantský darček