Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. augusta 2019

Zomrel umelec a pedagóg P. KrupaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Spišská Nová Ves 13. augusta (TASR) – V úzkom kruhu rodiny zomrel minulý týždeň umelec Peter Krupa. Podľa riaditeľky Galérie umelcov Spiša Lucie Benickej prišiel tvorivý svet spišských výtvarníkov o mimoriadnu osobnosť, umelca a pedagóga.


„Peter bol charizmatickou bytosťou, ktorá roky spájala tvorivé osobnosti, patril na Spiš tak ako Majster Pavol, na ktorého sa úplne podobal,“ uviedla na margo úmrtia Benická. Kondolenčná kniha bude pre verejnosť sprístupnená vo foyeri Galérie umelcov Spiša od utorka do nedele 18. augusta v bežných otváracích hodinách.

Peter Krupa podľa Benickej vychoval generácie úspešných autorov. „Okrem výtvarného umenia sa venoval divadlu, jeho unikátna podoba s Majstrom Pavlom mu priniesla aj identické roly,“ dodala Benická.

Krupa sa narodil v roku 1944 v Tvrdošíne, študoval v Prešove a väčšiu časť svojho umeleckého života prežil v Spišskom Podhradí, kde pôsobil aj ako riaditeľ základnej umeleckej školy. V roku 1976 debutoval výstavou v Levoči. Vlastnú tvorbu predstavil na viacerých výstavách doma i v zahraničí, vlani vystavoval aj v Tatranskej galérii spolu so synom Petrom. „Bol koordinátorom medzinárodného plenéru na Spišskej Kapitule a v Spišskom Podhradí,“ dodala na záver Benická.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aktivistka Thunbergová pocestuje do USA na jachte bez spŕch či toalety
<< predchádzajúci článok
UMELECKÁ RODINA SMÚTI: Zomrela dramaturgička a scenáristka K.Minichová

Zomrel umelec a pedagóg P. Krupa - diskusné fórum čitateľov