24hod.sk    Šport    Hokej

05. januára 2006

Zostali sme medzi elitou

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v skupine o záchranu na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov v kanadskom Vancouveri nad rovesníkmi z Nórska 4:3 (1:1, 2:2, 1:0).

Slováci sa zásluhou vydretého víťazstva udržali v elitnej kategórii aj pre budúci šampionát. Naopak, Nórsko s Lotyšskom budú hrať v nasledujúcom roku v prvej divízii o návrat do svetovej skupiny.

Zverenci trénera Branislava Šajbana prehrávali už 1:3 a vyrovnať sa im podarilo až
v poslednej minúte druhej tretiny gólom z hokejky najproduktívnejšieho slovenského hráča na turnaji Stanislava Laščeka. V úvode tretej časti mali Nóri viac ako minútovú presilovú hru o dvoch hráčov, ktorú však nevyužili. Naopak, v 47. min poslal zverencov trénera Šajbana po prvý raz do vedenia Ščurko a Slovensko už náskok udržalo. Jedným gólom
a dvoma asistenciami upútal aj Igor Baček. „Do zápasu sme vstúpili s cieľom zvíťaziť za každú cenu. Boli sme však príliš často vylučovaní. Za stavu 1:3 sme spravili korektúry v zostave a ešte v druhej tretine sme vyrovnali. Sme radi, že to napokon takto dopadlo. Chlapci boli príliš nervózni, našťastie, chyby urobil aj súper a my sme ich potrestali,“ povedal tréner SR 20 Branislav Šajban. Do zajtrajšieho finále postúpili favorizované tímy Ruska a Kanady. Vancouver tak zažije reprízu minuloročného súboja o zlato, v ktorom boli úspešnejší hokejisti z krajiny javorového listu. Rusko zdolalo v semifinálovom dueli reprezentáciu USA 5:1, keď o výsledku rozhodla až záverečná tretina, ktorú vyhrala zborná trojgólovým rozdielom (4:1). „Skladám pred Rusmi poklonu. Je to excelentný tím s dobrým trénerom. Je radosť sa na nich pozerať,“ vyjadril sa kouč USA Walt Kyle. Aj Kanada sa s Fínskom dlho trápila, napriek tomu vyhrala pomerne hladko 4:0. V závere prvej tretiny otvoril skóre Kris Russell, ale fínsky brankár Tuukka Rask chytal vynikajúco. Prekonal ho až v predposlednej minúte druhej časti hry Blake Comeau. Severania museli otvoriť hru a ešte dvakrát inkasovali.

Semifinále: Kanada - Fínsko 4:0 (1:0, 1:0, 2:0), Rusko - USA 5:1 (1:0, 0:0, 4:1).
Skupina o záchranu: Slovensko - Nórsko 4:3 (1:1, 2:2, 1:0), góly SR: 16. Sekera (Gráčik, Baček), 39. Baček (Valábik, Zagrapan), 40. Lašček (Valábik, Sekera), 47. Ščurko (Gráčik, Baček).