Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. apríla 2013

Zrušenie daňových rajov má zabrániť úniku peňazíFrancúzsky prezident François Hollande v stredu vyzval na zrušenie všetkých daňových rajov v Európe i na celom svete. Podľa Hollanda, ktorého administratívou aktuálne otriasajú finančné ...Zdieľať
seichelly PARÍŽ 10. apríla  - Francúzsky prezident François Hollande v stredu vyzval na zrušenie všetkých daňových rajov v Európe i na celom svete.


Podľa Hollanda, ktorého administratívou aktuálne otriasajú finančné škandály po zverejnení informácií o tajných kontách, je potrebné vyhlásiť "neľútostný boj úniku peňazí, lakomosti a tajným financiám".

Šéf Elyzejského paláca sa domnieva, že daňové raje musia byť odstránené, keďže je to "podmienkou záchrany pracovných miest". Francúzsky prezident zároveň ohlásil vytvorenie špeciálneho úradu prokurátora, ktorý bude stíhať korupciu a daňové podvody.


Tajné konto ministra vyvolalo škandál

Ďalší vládny úrad pritom bude kontrolovať účty a potenciálne konflikty záujmov ministrov a poslancov. Francúzske banky zároveň budú každý rok povinné zverejňovať zoznamy klientov svojich pobočiek vo svete, "krajinu po krajine". Ako Hollande dodal, ak niektorá odmietne plne spolupracovať, Paríž ju automaticky bude považovať za daňový raj.

Hollandova socialistická administratíva sa snaží všemožne reagovať na škandál, ktorý odštartovala kauza dnes už bývalého ministra rozpočtu Jérôma Cahuzaca. Ten pod tlakom dôkazov o státisícovom tajnom konte vo Švajčiarsku musel odstúpiť zo svojej funkcie.

Pozíciu vlády skomplikovalo minulotýždňové zverejnenie informácií o desaťtisícoch majiteľov tajných kont v daňových rajoch, kde mal mať uložené peniaze aj jeden z lídrov Hollandovej volebnej kampane. Prezident preto ešte začiatkom apríla prisľúbil sprísnenie legislatívy s cieľom úplnej transparentnosti týkajúcej sa majetku verejných činiteľov.

Ministri zverejnia údaje o bankových účtoch

Ministri budú musieť do pondelka zverejniť údaje o svojich bankových účtoch. Vláda sa takto pokúša reagovať na rapídne upadajúcu verejnú podporu vlády a prezidenta, ktorý je vo funkcii necelý rok.

Hollandova vláda pod tlakom zlej hospodárskej situácie vo Francúzsku vyhlásila boj neplatičom daní a bohatým, ktorí svoje zisky nezdaňujú, alebo zdaňujú nedostatočne. Súčasťou tejto iniciatívy bol aj návrh 75-percentnej dane na ročné zisky prevyšujúce milión eur. Ústavný súd ho však koncom roku 2012 označil za protiústavný.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred sídlo Roberta Fica vysadili poslanci invázny boľševník
<< predchádzajúci článok
Dopravný podnik musel vyhlásiť nový tender na trolejbusy

Zrušenie daňových rajov má zabrániť úniku peňazí - diskusné fórum čitateľov