Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. apríla 2010

Zvýšia sa ceny hygienických papierových produktovCeny hygienických papierových produktov, toaletného papiera, kuchynských utierok, papierových vreckoviek či obrúskov, pôjdu hore. Podľa očakávaní Zväzu ...Zdieľať
juraj dlhopolcek Foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) - Ceny hygienických papierových produktov, toaletného papiera, kuchynských utierok, papierových vreckoviek či obrúskov, pôjdu hore. Podľa očakávaní Zväzu celulózovo-papierenského priemyslu by sa v priebehu nasledujúcich troch mesiacov mali zvýšiť o 10 %. Ako ďalej agentúru SITA informoval generálny sekretár zväzu Juraj Dlhopolček, dôvodom je enormný rast cien buničiny a zberového papiera, ktoré sú základnými surovinami potrebnými pri ich výrobe.


"Za posledný polrok narástla priemerná cena buničiny o 40 % a zberového papiera o 80 %, pričom otáznou sa stáva už aj samotná dostupnosť týchto komodít. Podiel týchto dvoch surovín na celkových variabilných nákladoch jednotlivých výrobcov pritom dosahuje 80 %," priblížil Dlhopolček. Tento stav je aj výsledkom výrazne zvýšeného dopytu po oboch komoditách, ktorý je aktuálny vo všetkých európskych štátoch.

Podľa Dlhopolčeka je kombinovaný aj s ďalšími negatívnymi javmi, ako napríklad nedávnym zemetrasením v Chile, ktoré odstavilo celulózky v tejto krajine, pričom Chile je 8-percentným svetovým výrobcom celulózy. K ďalším faktorom patria záplavy a vlhké počasie v USA a v Portugalsku spôsobujúce nedostatok výroby celulózy na týchto trhoch a štrajky v Severnej Európe, ktoré zapríčiňujú problémy výrobcom a prepravcom celulózy.

"Napriek realizácii úsporných programov nedokážu producenti papierovej hygieny tieto negatívne vplyvy ďalej znášať bez toho, aby ich aspoň čiastočne nepreniesli do predajných cien," konštatuje Dlhopolček. Sám pritom nevedel odhadnúť, ako dlho tento stav potrvá a aký bude ďalší vývoj na trhu s buničinou a zberovým papierom, ako aj na trhu s hygienickými papierovými produktmi.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS: Vláda sa správa, ako keby nebol zajtrajšok
<< predchádzajúci článok
Nitriansky kraj zrejme zvýši cestovné

Zvýšia sa ceny hygienických papierových produktov - diskusné fórum čitateľov