21. novembra 2009

”Neobviňujte Henryho,” vyzval Roger Federer

Najlepší tenista súčasnosti Roger Federer sa postavil na obranu mimoriadne kritizovaného francúzskeho futbalového útočníka Thierryho Henryho. V odvetnom zápase európskej baráže o účasť na ...

BAZILEJ 21. novembra (WEBNOVINY) - Najlepší tenista súčasnosti Roger Federer sa postavil na obranu mimoriadne kritizovaného francúzskeho futbalového útočníka Thierryho Henryho. V odvetnom zápase európskej baráže o účasť na budúcoročných majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike remizovali Francúzi s Írskom 1:1 po predĺžení, čo v konečnom zúčtovaní znamenalo postup krajiny galského kohúta na šampionát. V úvodnom meraní síl Íri na domácej pôde súperovi podľahli 0:1, v druhom stretnutí však po 90 minútach vyhrávali 1:0 a muselo nasledovať predĺženie. O remízu, znamenajúcu postup, sa v predĺžení postaral William Gallas. Stopérovi na gól prihral Thierry Henry, ktorý si loptu putujúcu mimo ihriska spracoval rukou. Útočník FC Barcelona svoje pochybenie po zápase priznal a neskôr sa nechal počuť, že "najspravodlivejším riešením" by bolo opakovanie odvety. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) takýto postup odmietla a Íri sa medzi časom vzdali snahy dosiahnuť tretí duel. "Nemôžete Thierryho obviňovať za to, že po ruke pokračoval v hre. Ak si to totiž nevšimol rozhodca, ide o chybu systému. Vo futbale sú príliš často uznané góly, ktoré by nemali platiť a toto bol iba ďalší z nich. Prekvapuje ma, že v tomto športe sa vážne chyby opakujú tak frekventovane," nechal sa počuť 28-ročný Švajčiar.

Federer sa vyjadril aj k diskutovanej otázke používania technologických výdobytkov pri posudzovaní sporných okamihov: "Myslím si, že futbal to potrebuje viac ako tenis. Nie je možné prestať hrať a dôkladne analyzovať situáciu, dali by sa však prijať opatrenia, aby sa takéto veci nestávali. Ani Thierry Henry by sa dnes nenachádzal pod intenzívnou paľbou kritiky," uzavrel Federer.